Днес ще ви срещнем с Оз, София, Мартин и Самуел от Частното средно училище “Роналд Лаудер” - това е училището на еврейската общност в София. Оз и Марти са вече в трети клас, а Софи и Сами - във втори. Те ще ни разкажат за един невероятно светъл и чудесен празник. Казва се Ханукà и се празнува цели осем дни през декември от евреите в цял свят. Тази година се пада между 18-и и 26 декември.
Ханука се нарича още празник на светлината - в него тя играе голяма роля… А също ще стане дума за две чудеса! Ето какво споделиха за вас Оз, Марти, Софи и Сами.
Ханука се нарича още празник на светлината - в него тя играе голяма роля… А също ще стане дума за две чудеса! Ето какво споделиха за вас Оз, Марти, Софи и Сами.
Легендата за Ханука
Всеки празник има свое начало, откъдето тръгва традицията му. За началото на Ханука трябва да се върнем много назад времето - преди хиляди, хиляди години… Тогава евреите имали красив храм в град Йерусалим. В него се извисявали свещници от чисто злато. Имали по седем свещи и се наричали менори.Но за зла беда по това време елините и техният цар Антиохус започнали да разширяват владенията си. Те превземали всичко по пътя си. Стигнали и до еврейските земи и започнали да налагат волята си. Елините искали всички да са като тях - да почитат само техните божества и да следват само техните обичаи. Даже дръзнали да ограбят красивия храм в Йерусалим и отнели свещниците и маслото за паленето им.
Обаче евреите не се примирили и въстанали. Повел ги един смелчага на име Йеуда Макаби (затова наричат последователите му макабейци). Това никак не харесало на цар Антиохус. Ядосан, той изпратил много войски срещу евреите макабейци. Ала тогава се случило първото чудо! Малобройните въстаници успели да победят многобройните елини! Макабейците се върнали в храма и искали да отпразнуват победата, като запалят светлина. Но в опустошения храм намерили само една малка каничка с масло… Щяла да стигне само за един ден.
А тук се случило второто чудо. Представете си колко се учудили макабейците, когато на другия ден менората била още озарена от светлина! Малкото масло стигнало за цели осем дни поред - толкова, колкото е необходимо, за да се набави ново масло. Затова, в чест на това второ чудо, и до днес Ханука се празнува осем дни. А ето как точно се празнува:
Как се празнува Ханука
Разбира се, като се почита светлината за осем дни, като при чудото в Древен Йерусалим. Как става това? Ползва се специален свещник на име ханукия. Ханукията напомня на менората, но е малко по-различна. Вместо 7 тя има 9 свещи. Свещите се палят всеки ден по една. Това става с помощта на една важна свещ на име шамаш, която седи точно в средата на най-високото място. Всеки ден в свещника се прибавя по една нова свещ. Става така: на първия ден се пали шамашът и от него се запалва първата свещичка. На втория ден към първата се добавя втора свещ и т.н., докато на осмия ден горят всички заедно. А свещникът се слага на прозореца, за да се сподели светлината с целия свят.А защо децата обичат Ханука?
Защото тогава се ядат страхотни лакомства - понички с шоколад или сладко! А после се играе една игра с пумпалче. На всяка негова стена има по една буква на иврит - נ (нун), ג (гимел), ה (хей) и ש (шин). Това са първите букви на изречението “Голямо чудо се случи там”. Това е, ако се играе извън Израел. А ако е в Израел, тогава се казва: “Голямо чудо се случи тук” (защото чудото се е случило в Израел).Всеки играч получава шоколадови парички. Всички залагат шоколадова паричка. После всеки завърта пумпала по ред… Според това коя буква ще пада, се определя и какво трябва да получи играчът. Ако се падне нун, не се прави нищо, ако е гимел - взима всички шоколадови парички, ако е хей - взима само половината, ако пък е шин - дава всички свои парички. Представете си колко е страхотно, когато ти се паднат ВСИЧКИ шоколадови монетки!
Дървено пумпалче за тази игра. Снимка: Roland Scheicher, Wikipedia
И така цели осем дни гори споделената светлина, има понички и шоколад на корем… И разбира се, има и подаръци, цели осем!
А защо се празнува този празник?
Не само защото са се случили две чудеса, но и защото те отправят много важно послание - как да живеем и да защитаваме това, което сме уверени, че е правилно.Чудесен празник, нали? Ако познавате някого, който празнува, можете да го поздравите, като кажете Хаг самеах или пък хапнете заедно вкусни понички.
Интересна статия.