Ето как: Родителите стояха, скупчени един до друг до стените, кимаха окуражително и пазеха кесиите със сладкиши. Държаха в ръце малки, средно големи и огромни фунии със сладкиши, сравняваха ги по големина и в зависимост от това завиждаха или се гордееха. Трябваше да видите моята фуния! Тя беше пъстра като сто картинки, тежка като кофа с въглища и стигаше до върха на носа ми!
снимка: Dieter Martin - Pixabay
Освен това в някои училища в Германия класовете носят име на животно! Например един клас е “водните кончета”, друг - “лисиците”, а трети пък - “лъвчета”. Милена Димитрова, учителка от Берлин, ни разказа, че тази година ще преподава на “прилепчетата”. Така лесно можеш да събереш класа. Трябва само да извикаш: “Всички прилепчета насам!”, и хоп, те долетяват. И то не само на първия учебен ден, ами през цялата година.
Фуния със сладости, която Милена Димитрова сама е изработила
В Япония първият учебен ден не е през есента, а през пролетта! По-точно през април, когато цъфтят вишните. Тържествата по случай първия учебен ден приличат на нашите - директорите държат реч, всички пеят химна на училището и после по-големите ученици водят по-малките до класните стаи.
В Турция пък започват учебната година винаги в понеделник! Но не кой да е понеделник, а първия понеделник от месец септември. И там има цветя за учителката, но голямото тържество не е в началото на годината, а в края.
И като казахме "край"… Накрая да попитаме – защо у нас първият учебен ден не е през пролетта или някой си понеделник, а точно на 15 септември?
Много отдавна, през 19. век, учебната година започвала, когато можел учителят. Учело се е, докато той реши - например само през зимата. Това обаче било много объркващо! Затова през 1897 г. въвели обща дата за всички - 1 септември. Но скоро забелязали, че някои деца не идвали на тази дата в клас, а две седмици по-късно.
Защо ли? Защото трябвало да помагат на родителите си да събират реколтата! През 1921 г. министър-председател бил Александър Стамболийски. Той е бил водач на една партия, наречена Български земеделски народен съюз (БЗНС). Затова защитавал земеделците и всичко, което им било от полза. И така, той решил учебната година да започва на 15 септември, когато вече нямало толкова работа на нивите, лятото наистина било свършило и… децата не трябвало повече да помагат.
Днес децата (за щастие) вече не работят на нивата, но 15 септември все още е денят, в който започва учебната година у нас.
На добър час!
Статията е хубава.
Статията е горедол добра.
Искаме да кръстим класа си"орлите"