Какво се случва? Работниците, които събират боклука, стачкуват. Това означава, че не ходят на работа в знак на протест. Заедно с тях протестират и служителите на обществения транспорт и фабриките. Протестите са най-големи и шумни в Париж, но обхващат цяла Франция.
Хората са гневни на френския президент Еманюел Макрон. Неговото правителство прие закон, според който хората в страната трябва да работят до по-късна възраст. Вместо да се пенсионират, когато навършат 62 години, ще трябва да чакат, докато станат на 64. Според плана на правителството промяната трябва да влезе в сила до 2030 година.
Защо карат хората да работят повече?
Защо му е на френския президент да задължава хората да работят по-дълго?
Въпросът е там, че за да функционира една икономика или държава, тя разчита на работещите хора. Те плащат данъци на държавата, а с тях тя може да поддържа болници, училища, детски градини, да плаща пенсии на възрастните.
Европейските общества са построени върху една много важна идея - тази за солидарността. Това означава, че ние, хората в едно общество, си поделяме както предимствата, така и тежестите поравно и справедливо помежду ни. На този принцип страните от Европейския съюз могат да осигуряват социална защита на своите граждани. Това означава например, ако човек изгуби работата си, да може да получава пари от държавата временно. И с тях да си покрива основни нужди. Държавата пък взима тези пари от всички работещи хора през данъците.
Колкото по-малко хора работят - толкова по-трудно става на държавата да намира пари за тези важни неща. А навсякъде в Европа възрастните хора стават повече от младите. Включително и в България. Това е така, защото се раждат по-малко деца, отколкото в миналото, а хората като цяло живеят много по-дълго от преди.
Затова на европейските политици като Макрон им се налага да мислят и предлагат решения, които няма да се харесат на повечето граждани.
Според правителството на Макрон с нарастването на продължителността на живота е важно да се направи тази промяна, за да може пенсионната система на Франция да се балансира. То казва също, че други европейски страни като Испания и Германия вече са увеличили възрастта за пенсиониране. И тя варира между 65 и 67 години.
Критиките срещу Макрон
Но неговите критици изобщо не са съгласни с тези аргументи.
Френският президент още повече ги разгневи, защото използва начин да прокара този закон, без той да бъде гласуван в парламента на страната. И съответно да бъде обсъден от различните политически сили.
Затова част от тях поискаха вот на недоверие срещу правителството. Това е, когато партиите в парламента подлагат на гласуване дали правителството се справя с управлението на страната. Ако повечето гласуват, че не се справя, то трябва да подаде оставка.
В случая повече депутати във френския парламент гласуваха правителството на Макрон да остане. Но с много малка преднина пред другите, които пък са силно недоволни от неговото управление.
Допитванията до мнението на хората също показват, че одобрението за президента на Франция намалява. Новият закон идва и в труден момент, когато цените на стоките растат, разходите на хората за живот се увеличават, а икономиката се забавя.
Интересна статия.