Кралица Елизабет II почина на 96, след 70 години и 214 дни на престола на Великобритания. От дните ѝ като млада кралица след Втората световна война досега хората и събитията, до които се е докосвала, са в центъра на най-големите исторически моменти през 20. век.
Седем десетилетия на престола
Кралят Слънце Луи XIV, познат ти от уроците по история (и може би от приключенията на Тримата мускетари) все още има непобедим рекорд. Той е най-дълго управлявалият монарх, със 72 години на престола. Кралица Елизабет II е на второ място след него в световната история, но на първо място в английската. Във Великобритания никой не е бил на престола по-дълго от нея. На второ място там се нарежда кралица Виктория, с 63 години и 216 дни.
Лидер още от младежките си години
Хората знаят много за вече възрастната кралица, но не чак толкова за младостта ѝ. По време на Втората световна война Елизабет е oще принцеса. Обаче иска да служи на страната си по достойния пример на баща си – крал Джордж VI, който отказва да напусне Бъкингамския дворец по време на бомбардировките.
Само на 16 години Елизабет става първата жена от кралското семейство, която официално служи в армията като военен механик. Макар да е предимно далече от опасните бойни действия, тя става младши командир и служи гордо на страната си.
Качва се на престола през 1952 г., но истинската власт в страната е в ръцете на министър-председателя (известен още като премиер) Уинстън Чърчил. Скоро във "Вижте" ще обясним разликата между премиер, президент и монарх и кой от тях взима истински важните решения в различни страни по света. Но това е тема за следващ разговор!
Пряк свидетел на историята
Елизабет става свидетел на какво ли не: от Втората световна война до краха на Съветския съюз и изпращането на роувър до Марс. Докато е на престола, във Великобритания се сменят 14 министър-председатели (15, ако броим Лиз Тръс, която стана премиер само 2 дни преди смъртта на кралицата). Списъкът достига 170, ако добавим управленците на държави от Общността на нациите, принадлежали към Британската империя: от Барбадос до Нова Зеландия. Лицето на Елизабет II e на банкнотите и монетите в 35 от тях.
Календарът с официалните срещи на Елизабет II през годините е като учебник по история, смесен с галерия от известни личности. От Мерилин Монро, Чарли Чаплин и „Бийтълс“, през американския президент Джон Ф. Кенеди и Индира Ганди, до редица съвременни лидери.
Време за промяна
Докато Елизабет II е на престола, се променя не само картата на света, но и нравите и традициите на Великобритания и безброй други страни. Макар да има и някои модерни виждания, кралицата много държи на традициите. Все пак е не просто Елизабет, а представител на короната. За съжаление, има и тъмна страна в историята на империята, а и според мнозина във Великобритания е време традициите да намерят своя край.
Кралското семейство отдавна не управлява наистина, а част от големите им разходи се заплащат от данъци - такси, които работещите хора плащат на държавата. През 2021 г. това са били над 102 милиона паунда!
Въпреки критиките е безспорно, че кралица Елизабет II е сред най-знаковите личности в съвременната история. С нея наистина си отива цяла една епоха.