В рамките на два месеца 15 домашни папагала провели 147 разговора помежду си. Изглежда, били напълно наясно, че срещу тях стои жива птица, а не гледат просто запис на екрана. Личало, че им харесва. Не губели бързо интерес и обикновено продължавали разговора, докато определеното за експеримента време свършело. Някои научили нови неща от своите онлайн приятели – летене, търсене на храна, дори нови песни. Обичали и да показват играчките си и да ги сравняват.
Учените следели колко често даден папагал избирал да се обади на една и съща птица. По този начин разбрали, че видеоразговорите създали истински приятелства. Два престарели папагала ара например силно се привързали един към друг и редовно си звънели. Някои дори показвали обич към собствениците на своите виртуални приятели.
Важно е да се посочи, че тук става дума за научно изследване. Целият експеримент бил проведен от учени и от специално подготвени хора. Те следели внимателно поведението на животните и при най-малкия признак на страх, агресия или безпокойство прекратявали разговорите. Правенето на подобни опити от необучени хора би могло да доведе до тежки последици и дори до нараняване на птицата. Ето защо, колкото и да ни е интересно да четем за това, ние в никакъв случай не бива да караме домашното си папагалче да участва в онлайн срещи.