Според учените има две основни причини за инфекциозните заболявания. Те ги наричат патогени. И това са или микроорганизми, или вируси.
Тялото ни има различни защитни средства срещу тях. Първото му оръжие е неговата обвивка, която служи като бариера пред патогените. Сещате ли се коя е тя? Кожата, разбира се, най-големият по площ орган в човешкото тяло. По-навътре в дихателните ни пътища и стомаха, които също имат контакти с външната среда, е епителът - също вид кожа. Около него има слой слуз, който задържа всичко, което не е нужно на организма ни и може да го увреди.
А в дихателната ни тръба пък има микроскопични реснички, които се движат и изхвърлят патогените от нашите дихателни пътища.
Сега вече знаеш, че входните врати за всички инфекции са устата, носът и гърлото ни. Когато температурите паднат, работата, която вършат ресничките в дихателния ни тракт, се забавя. Така патогените печелят повече време, за да успеят да преодолеят защитните бариери на тялото и да влязат по-навътре в организма ни.
По-надолу и другите защитници в тялото ни действат по-лениво и съответно по-бавно атакуват противника. Спечеленото от патогените време им стига да се размножат и така ти се разболяваш. Казано накратко, в студа нашите „защитници“ стават по-мързеливи и по-трудно отблъскват врага!
За тази статия на помощ ни беше Детската енциклопедия “Коледа и Нова година” на издателство “Пан”.
Интересно.
Интересна статия.