Хеопсовата пирамида, наричана също Великата пирамида в Гиза, единствена от Седемте чудеса на древния свят е оцеляла до наши дни. И тя наистина е много древна – смята се, че е построена около 2570 г. преди Христа. Представяте ли си – при създаването на другите шест чудеса (Висящите градини на Семирамида, статуята на Зевс Олимпийски, храма на Артемида в Ефес, мавзолея в Халикарнас, Родоския колос и Александрийския фар) тя вече е била на цели 2000 години! Всички те са изгубени завинаги. Станали жертва на земетресения, пожари и дори на човешка ръка. Единствено Великата пирамида все още съществува и дори сега, близо 4600 години след построяването си, продължава грижливо да крие своите тайни.
Археологическите проучвания на Хеопсовата пирамида започват още в първите години на 19. век. Тогава е разкрита голяма част от вътрешната ѝ структура – трите главни камери, голямата галерия и множество коридори и шахти. За съжаление, при тези ранни опити изследователите често използват барут и динамит, които нанасят сериозни щети. Днес проектът „СканПирамидс“, по който работят съвместно учени от Египет, Франция, Германия, Канада и Япония, ни дава достъп до скрити части от вътрешността на пирамидата, без да прави разкопки и да ѝ вреди. Проектът използва изключително сложна модерна технология, наречена
мюонна томография, и 3D реконструкции.
Преди дни учените обявиха, че за първи път са направили откритие от северната страна на пирамидата – тунел, дълъг 9 метра и широк 2. Таванът му има триъгълна форма и се предполага, че тунелът е служел да разпределя тежестта на огромния монумент. Възможно е древните строители да са го изградили, за да тестват издръжливостта на цялата постройка. Когато се убедили в здравината, използвали същата система и в по-високите части на пирамидата. По тази причина е твърде малко вероятно в тунела да открием разкошни вещи и несметни богатства.
Всъщност едва ли някой се надява да намерим точно такива неща. Великата пирамида е била ограбвана често, при това преди много векове – дори докато Древен Египет още съществувал. Това обаче по никакъв начин не намалява значимостта на откритието. Благодарение на него може да научим много за строежа и за техниките, използвани при конструирането на пирамидата. Освен това с негова помощ може да разберем какви са били функциите на някои други вътрешни структури. Възможно е дори тунелът да пази входа към самата погребална камера на фараона Хеопс. Едно е сигурно – това вълнуващо откритие ще позволи на проекта „СканПирамидс“ да продължи изследването на мистериозните пирамиди.
Интересна статия.
Харесвам историята за Древен Египет.
Историите за пирамидите са ми интересни.
Какво да кажа. Супер е!
супер въпросник????????????????????????????????????