Затова по света Денят на победата над нацистка Германия се празнува различно - някои държави празнуват още на 8 май заради подписването на документа през нощта. Други пък на 9 май, защото победата едва тогава наистина влиза в сила.
Какво означавал за хората краят на тази война?
Хората били изстрадали, затова с голямо облекчение посрещнали новината за края на войната. Всички отдъхнали. Но… това не означавало, че тежкият живот приключил. Битките били нанесли поражения. Хиляди градове и села били бомбардирани. Имало голям недоимък. Хората продължавали да гладуват както и през войната - нали всичко било опустошено! Бежанците не са могли да се завърнат по родните си места. Децата особено страдали.Преди всичко обаче хората били ужасени от самите себе си. Ужасявали се от мисълта на какво зверство е способен човекът. Горчивият урок на нацизма показал, че няма добри и лоши народи. Показал, че трябва непрекъснато да търсим начин народите да живеят в мир.
Затова било важно Европа и светът да се обединят. Довчерашните врагове да работят заедно – така че единият да не може без другия. Затова още през юни 1945-а хората създали Организацията на Обединените нации. По този начин човечеството си поставило за цел да решава проблемите по мирен начин. Ето тук разказахме подробно за тази организация и какво точно прави и днес.
След това пък се е родила и идеята за Европейския съюз - също като урок от войната. Европейците искали да се обединят, за да си помагат взаимно и да се поучат от грешките си в миналото.Това се случило точно на 9 май през 1950 година. Затова този ден се счита и за "рожден ден" на Европейския съюз и се чества и като "Ден на Европа".
Днес хората, които са преживели Втората световна война, са малко. Тези, които помнят, са много стари. Споменът сякаш избледнява. А точно този спомен помага да полагаме усилия, за да се запази мирът.
Интересна статия.