Преди време учените обявиха, че през хилядолетията домашните кучета се развили точно така, че муцунката им да разтапя душата ни. През 2019 г. сравнение между тях и вълците показа, че нашите любимци имат по-силно развити мускули около очите. Освен това мърдат вежди много по-често и по начин, който вълците не владеят. Друго проучване през 2022 г. подкрепи това. Тогава беше направено и още по-любопитно откритие – пропорциите на въпросните лицеви мускули у кучетата са подобни на тези у хората! Учените заключиха, че е възможно при съжителството си с човека животните да са се пригодили по такъв начин, че да ни се харесат. Разбира се, целта на тази адаптация не е била просто да им се радваме, а да ни убеди да им осигуряваме най-важното – храна и подслон.
Само че едно ново проучване поставя тези твърдения под въпрос. Екипът изследва така наречените хиенови кучета – обитатели на африканската савана и родственици на чакалите. Откритието е неочаквано – хиеновите кучета имат същите два типа лицеви мускули, които нашите домашни любимци използват за така въздействащия си поглед. Дори размерът на тези мускули е почти еднакъв между двата вида.
Екипът смята, че този факт опровергава досегашните твърдения. Вече няма причини да смятаме, че домашните кучета са се променили специално заради нас. Тъй като хиеновите кучета живеят на групи по откритите полета, е възможно да използват тези мускули, за да комуникират помежду си. Защо тогава вълците ги нямат? Нали те също ловуват на групи? Обяснението е интересно. Вълците не живеят на такива открити места – при тях има много дървета и големи скали, така че им е трудно да се виждат един друг по време на лов. По-лесно е да общуват чрез звуци и миризми. Може би те също някога са имали такива мускули, но тъй като не са им трябвали, постепенно са ги изгубили.
Все пак новото откритие за хиеновите кучета не е съвсем сигурно. Критиците казват, че те може да имат същите лицеви мускули като домашните кучета, но това далеч не означава, че ги използват по същия начин. Работата на учените продължава. Сега те смятат да пробват с други представители на кучешкото семейство – например с лисици и разни видове азиатски вълци.
Едно е сигурно – щом като все още не знаем всичко дори за нашите дългогодишни приятели кучетата, значи има страшно много неща, които тепърва трябва да научаваме за дивата природа.
Интересна статия.
Много интересно
Много интересно.
Много интересно.
Много ми се прииска да имам куче.