Денят на палачинката е много стар празник, който се отбелязва в началото на Великия пост. По-точно във вторника, който се пада 47 дни преди Великден. На този ден в Англия бият църковните камбани и по този начин призовават вярващите да отидат да изповядат греховете си, преди да започнат да постят. Това е и последният ден, в който на християните е разрешено да ядат неща като яйца, масло и мляко. Затова и палачинките са идеални да се отбележи поводът – нали съдържат точно тези продукти.
Това обаче далеч не е чисто религиозно събитие. Напротив, в Деня на палачинката се правят някои много весели неща. Едно от най-известните от тях е палачинковото надбягване. А какво представлява то? Местните жени се обличат във всякакви забавни костюми. Задължително е само да носят престилка и шапка (или кърпа), за да изглеждат като домакини от едно време. После се надбягват на улицата, като крепят в ръка тиган, в който има гореща палачинка. Докато тичат, трябва да я подхвърлят във въздуха три пъти. Първата участничка, която пробяга определеното разстояние до църквата, даде палачинката на клисаря и получи от него целувка за благодарност, печели.
Сигурно се чудиш откъде идва тази чудата традиция. Легендата разказва, че през 1445 г. една жена от градчето Олни тъкмо пържела палачинки в дома си, когато чула църковната камбана. Тя така се разбързала да изповяда греховете си, че хукнала към църквата, както си била с престилката и с тигана в ръка. Забавната история била запомнена и дала начало на палачинковите надбягвания в Англия. А състезанието в Олни е най-известното от всички.
Друга любопитна традиция за Деня на палачинката се спазва в Уестминстърското абатство. Момчетата от училището към църквата излизат на спортното игрище. Там училищната готвачка хвърля огромна палачинка над прът, поставен на пет метра височина. Момчетата се състезават кое ще стигне първо и ще откъсне парченце от палачинката. Този, който накрая държи най-голямото парче, получава награда от директора.
На този ден в Англия има още една традиция, която е дори по-стара от палачинковото надбягване. Още от 12. век хората се събират на улицата, за да играят футбол. Той, разбира се, е по-различен от съвременния футбол. Например няма определено игрално поле, а играчите могат да тичат из целия град. И всеки може да се включи – никой не ограничава броя на участниците. Традицията е била заплашена от унищожение през 1835 г. Тогава бил приет закон, който забранявал да се играе футбол по шосетата. Въпреки това доста градове успели да я спасят и продължават да я спазват и до днес.
Нека това, че Денят на палачинката не е български празник, не ни спира. Всеки ден е подходящ да хапнем палачинки, нали така?
Забавна статия
Смешни, но интересни английски традиции
Интересна статия. Научих нещо ново за англичаните.