Сигурно имаш куп смешни истории с възрастните около теб, когато се опитваш да им обясниш някои неща, които за теб са най-нормални. В такива моменти може да ти се струва, че различните поколения говорят на различни езици. Но така ли е наистина?
Счита се, че двама американски автори - Нийл Хау и Уилям Щраус - измислили теорията за поколенията. Според тях всяко поколение живее в собствена епоха, която продължава около 20-25 години и определя политическите събития, обществените и икономическите настроения в нея.
Срещу теорията им има критики. Някои се съмняват доколко тя стъпва на научни доказателства.
Но днес тя служи като инструмент за много изследователи. Поколенията са нещо като специален филтър, през който те проследяват промяната на обществата. Всяко поколение си има име и определени черти, повлияни от развитието на технологиите и други големи световни събития.
Социолозите, политолозите, икономистите, маркетолозите (хора, които помагат на бизнеси да продават продуктите си) наблюдават как катаклизми като войни или пандемии влияят на изборите, които хората правят.
Наблюдавайки поколенията, те могат да анализират как се променят разбиранията им за живота във времето. Как днешните възрастни хора са се чувствали по даден проблем, когато са били млади. Как мненията по някоя тема се различават между поколенията. Например на каква възраст да се задомят или да имат деца. Или дали вярват в Бог, или не.
Кои са поколенията
Бейби бумъри (родени между 1946 и 1964 година)
Днес са на възраст между 60 и 78 години. Може би твоите баби и дядовци са от това поколение? Наричат се бейби бумъри, защото след Втората световна война хората били оптимисти за бъдещето и имало истински бум от раждания на бебета. Те израснали с телевизията. Тя била основният начин да се информират какво се случва по света. Хм, сигурно заради това при баба винаги има включен телевизор, дори и никой да не го гледа?
Поколението X (родени между 1965 и 1980 година)
Днес те са на възраст между 44 и 59 години. Може би твоите родители попадат в тази група? Когато те били деца или тийнейджъри, се появили персоналните компютри. Допреди това компютрите били едни огромни машини, които живеели в сгради, наречени изчислителни центрове. Много малко специалисти знаели как да ги използват.
Когато поколението X пораснало, то било първото, което можело да използва персонални компютри в работата си.
Популярна играчка в тяхното детство било кубчето на Рубик. Слушали музика на уокмен и гледали филми на видеокасети. Знаеш ли какви са тези устройства? Влез в обувките на изследовател от близкото минало и разпитай възрастните около теб.
Поколението Y (родени между 1981 и 1996 година)
Днес те са на възраст между 28 и 43 години. Може би пък твоите родители са от това поколение?
Наричат ги още “милениали”. Наименованието идва от английската дума за хилядолетие. Защото най-възрастнитe хора от това поколeниe завършили училищe прeз 2000 година. Тогава започнал не само 21. вeк, ами цяло ново хилядолeтиe.
Когато били дeца, популярна играчка било колелото BMX (бе ем хикс). А когато пораснали, се появил интернет. Те първи разбрали какво е това да имаш достъп до цялата информация на света и да можеш да достигнеш до всеки човек по света за секунди.
Но когато повечето от тях станали възрастни, светът бил в световна икономическа криза. Те имали по-бавен и труден старт в кариерата от предишните поколения и това се отразило на решенията им кога да имат семейство и деца.
В България част от “милениалите” стават пълнолетни, когато нашата страна става част от Eвропейския съюз. Така те първи се възползват от възможностите да пътуват свободно, да получат достъпно висше образование в Eвропа, да работят на целия континент.
Поколението Z (родени между 1997 и 2012 година)
Днес са на възраст мeжду 12 и 27 години. Може би имаш кака или батко в тази група?
Докато хората от това поколение станат тийненджъри, се появяват социалните мрежи, смартфоните, бързият интернет навсякъде. Те променят напълно начина, по който хората се информират, забавляват или общуват.
Ако предишните поколения е трябвало да свикнат със забързаната скорост на живот заради постоянната свързаност, за хората, родени след 1996 година, това е естествено.
Например че музиката и филмите идват през стрийминг платформи. Вместо да чакаш любимия си сериал по телевизията, можеш да го гледаш когато и както ти е удобно.
Поколението „Алфа“ (родени между 2010 и 2024 година)
Днес на възраст между 0 и 14 години. Здрасти, това си ти, нали?
Когато всички деца от твоето поколение се родят, ще бъдете най-многобройното поколение в човешката история. Ще наброявате над 2 милиарда души. Най-много “алфа” човеци има в Индия, Китай и Нигерия.
Преживяхте едно трансформиращо събитие като пандемията от коронавирус още докато бяхте малки. Посещавахте виртуални детски градини и училища. Ковид превърна онлайн общуването в норма за вас.
И ви направи още по-свързани глобално. Знаеш кои теми и проблеми вълнуват твоите връстници от другия край на света. Това се дължи на платформи като TikTok, които ти показват съдържание от всякакви хора по цялата планета. Социалните мрежи на предишните поколения ги свързаха основно с мрежи от техни приятели и познати.
Докато станеш на 18, технологиите, които ще определят живота ни, ще са неща като 5G, ChatGPT, самоуправляващи се автомобили, квантови компютъри. Личните ни документи ще са с чипове, които съхраняват информация за зениците на очите ни и отпечатъците на пръстите ни. Никой крадец няма да може да излъже и да се представи за теб, дори да ти открадне паспорта.
А климатичните промени ще са световното предизвикателство, което ще окаже най-голямо влияние върху живота и изборите ни занапред. Може би тъкмо твоето поколение ще успее да спре затоплянето на Земята и да спаси разнообразието на нашата планета? Важно е да знаеш, че няма да сте сами в това. Можеш да разчиташ на знанието, опита и подкрепата на всички поколения преди теб.
Интересна статия.
Полезна статия
полезна статия
Статията ми беше много интересна, защото не знаех, че съществуват различни поколения.