Защо вейповете са вредни?
Не е вярно, че електронните цигари и вейповете са безопасни, въпреки че ги рекламират като по-лека алтернатива на цигарите. Много електронни цигари съдържат никотин, който може да причини зависимост и се отразява зле на здравето.
Освен това при изпаряването се освобождават различни химикали. Те също са опасни. Вдишването на аерозолите от електронните цигари може да доведе до проблеми с дихателната система, включително бронхит и астма. Буквално да не ти достига въздух!
Все повече забрани по света
Много страни по света са въвели строги правила за продажбата и употребата на вейпове. Във все повече държави има забрани за рекламирането и за употребата им на обществени места.
През септември стана ясно, че Франция се готви да забрани еднократните електронни цигари заради опасността, която представляват за околната среда и здравето.
Австралия също заяви, че ще забрани еднократните вейп устройства и ще ограничи количеството никотин, което могат да съдържат електронните цигари.
Наскоро и българското правителство предложи да бъде забранена продажбата на овкусени електронни цигари. Ако това се приеме, те ще спрат да се предлагат от 2024 година.
Вейпването вече не е на мода
Нова Зеландия е пример за успешно намаляване на вейповете. Преди години електронните цигари били много разпространени сред младите момичета, но популярността им намалява. През 2023-та вейпват все по-малко младежи: 6,4 %, или по-малко от двама на всеки 10 души.
В Нова Зеландия и пушачите на цигари са едва 8 %. Това е резултат от усилията на лекари и учени да покажат вредата от този навик и все по-високите цени на цигарите. Догодина дори трябваше да влезе в сила закон, който да забрани продажбата на цигари на хора, родени след 2008-а. Това означава сегашните деца никога изобщо да не започнат да пушат - никой да не им продава цигари дори когато пораснат. Новото правителство в страната изненадващо го отмени и получи много критики от населението и здравните специалисти.
Премиерът Кристофър Лъксън обещава, че дори без строгия закон ще работи да намали още броя на пушачите. И без това пушенето е все по-малко интересно за младите хора в страната: в ново допитване до 30 хиляди ученици 87,8 % казват, че никога не са пробвали цигари.
Една от най - хубавите статии.
ИНтересна статия