Бяхме отличени в едно много специално състезание, което се казва „Промяната“. Хората, които участват в него, се състезават в... доброто, което правят за другите. Те се опитват малко по малко, стъпка по стъпка, да променят света, като се занимават със социално предприемачество. Веднага се сетихме, че не сме ти разказвали какво точно е това, а е важно да знаеш.
Сигурно познаваш думата от училищния предмет "Технологии и предприемачество". Но всъщност там не става много ясно.
Предприемачество означава да имаш бизнес, който си започнал сам. Дошла ти е хубава идея, направил си план, имаш смелостта и уменията да го осъществиш. Това може да е свързано със създаване на нови продукти или услуги. Например ако можеш да правиш сладкиши – да отвориш сладкарница. Или - ако се занимаваш с растения - да продаваш красиви букети със забавни картички към тях. Или пък - ако обичаш науката - да отвориш специално място за научни книги и експерименти за деца. Това последното малко прилича на социално предприемачество, защото помага на децата в нещо важно за тях - образованието.
Социалните предприемачи също са хора с бизнес идеи, но при тях има и още нещо. Тяхната цел е не просто да печелят пари и да имат професионален успех, но и да решават важни проблеми на хората и природата. Със своя бизнес те се стремят да подпомагат грижите за образованието и здравето на децата, болни и бедни хора, културата и изкуството, запазването на природата.
Да бъдеш социален предприемач, понякога е трудно. За да може добрата идея наистина да свърши своята работа, тя трябва да работи дълго време, а за това са нужни време, хора и пари. Затова социалните предприемачи трябва да бъдат креативни и да имат бизнес умения, за да привличат подкрепата на други хора.
Точно такива социални предприемачи събра конкурсът „Промяната“. Ще ти разкажем малко за победителите, които работят за децата. Това са Parakids, които дават възможност на деца с увреждания да спортуват, като осигуряват специални условия, треньори и екипировка. Другата инициатива, която спечели първа награда, е за конна терапия на деца с увреждания. Върху кончетата децата се отпускат, усмихват се, подобряват стойката си и своето здраве. Сред победителите са и „Оле мале“, които дават възможност на майките на деца с увреждания да работят от дома си, защото иначе те трудно намират работа, която им позволява да се грижат за децата си. А ние от "Книговище" и "Вижте" спечелихме, защото превръщаме четенето и опознаването на света в игра и така повече деца започват да обичат книгите и знанието.
Социалното предприемачество е важно, защото предлага нови решения на различни проблеми. Освен това неговите примери подсещат и другите предприемачи да помислят как могат да направят добро.
Интересна статия. Браво на Книговище!