Тази наука използва доброволци за различни проекти: от броене на прелетни птици до търсене на нови съзвездия. Проектите се водят от учени и изследователи, на които е нужна помощ. Често им трябват хора за преброяване, снимане или преглеждане на данни. Така екип от 5 учени може изведнъж да получи помощ от 5000 (или повече!) граждани любители. Всеки отделя колкото време може. В замяна знае, че работи за нещо важно и може да получи безплатно научно обучение.
Представи си, че имаш безброй кадри от Космоса и търсиш не планети, а нещо малко като космически прах (материята, носеща се свободно из космическото пространство). Защо да не помолиш за помощ? Само трябва да обясниш ясно какво се търси и как да се направи както трябва. И изведнъж имаш помощта на хиляди любители на космоса. Точно това прави NASA с проекта за гражданска наука stardust@home. Само трябва да преглеждаш образи, когато имаш време. От дома си. И ако намериш звезден прах, може да бъде кръстен на твое име! Еха!
В България има проекти за деца като Curio за наблюдение на градската растителност. Гражданската наука се цени все повече: и от изследователите, и от любителите на науката в ЕС и по света. Засега повечето проекти у нас са международни.
Проекти за гражданска наука (на английски):
- National Geographic: от броене на птици до търсене на екзопланети
- NASA: специално за любителите на Космоса
- Научни проекти в ЕС
Интересно.
Забавна е!
Забавно
Беше заинтригуваща статия.