Какво е „Старшип“?
"Старшип" е космически кораб, създаден от компанията "СпейсЕкс" на Илон (Илън) Мъск. Планът е един ден да може да превозва товари и хора до Луната и Марс. Висок е 120 метра: колкото сграда с 37 до 40 етажа! Може да поеме до 150 тона товар (oколо 38 слона!). Oще по-важно: замислен е за многократно ползване. Повечето космически кораби са създадени да издържат едно излитане и само едно връщане обратно на Земята. След навлизане в земната атмосфера обикновено частите са неизползваеми. Екипажът напуска кораба с парашут, а останките изгарят и/или потъват в морето.
Подобно на самолети, корабите за многократно ползване трябва да могат да излитат и кацат наново много пъти. Това е обичайно във фантастичните филми, но в реалността е трудна за постигане и скъпа задача.
Какво се случи?
„Старшип“ бе изстрелян на 20 април 2023 г. Тестовото му излитане е историческо, защото това е най-големият космически кораб, построяван досега. Никой от специалистите в тази област не е очаквал първия опит с такъв кораб да стигне до орбита. Учените работят с изчислен риск и са наясно, че при първи опит винаги има проблеми. Всъщност експлозиите при тест не са изключение, а често срещано събитие, особено при нови ракети. Успешното отделяне от площадката за изстрелване е най-реалистичното очакване за подобно събитие. Отнема години да се усъвършенства нов проект и затова първите опити винаги са без хора (екипаж).
За незапознатите с процеса избухването на „Старшип“ е видим провал. Специалистите обаче са подготвени за тестови проблеми и виждат това излитане като по-добро от очакваното.
Космическите кораби събират огромно количество информация (данни) при излитане. Този провал ще каже много ценни неща на инженерите за възникналите проблеми. Това ще помогне да ги избегнат в бъдеще. Например трябва да се разбере какво е създало проблем с 8 от 33 двигателя и как да се избегне създаването на огромен кратер (дупка в земята) под мястото на изстрелването.
Видео: Би Би Си показват първите минути след изстрелването
НАСА ще позволи на „Старшип“ да лети с хора чак след успешен полет с товар до Луната. Преди това са предвидени поне няколко полета в орбита, с които да се докаже, че е годен за многократно ползване. Реалистично това едва ли ще е преди 2030-а.
Провалът като урок
За мнозина изразът “успешен провал” звучи смешно. Специалистите не гледат така на нещата. Те знаят, че успехът идва само чрез усъвършенстване чрез много проби и грешки. Томас Едисон е създал електрическата крушка, фонографа и ранна версия на филмова камера. Известен е като гений, но през годините е имал безброй неработещи опити. Той казва: “Не съм се провалил 10 000 пъти. Успешно открих 10 000 начина, които не работят”. Това не е сляп оптимизъм. Провал е само ако не научиш нищо от грешките и ги повториш. Ако гледаш на всяка грешка като ценен урок, ще ставаш все по-добър с всеки нов опит.
Взривът при това тестово излитане може да направи бъдещите кораби много по-сигурни. Важното е грешките да се поправят много преди хора да стъпят на борда.
Чудя се как така 8 от двигателите са съзали проблем какво е различното от останалите, което е предизвикало не успеха. Любопитен съм.