И там живеят астронавти.
Тяхната работа е такава, че съвпада с много празници. Затова в наше време редовно се случва астронавти да бъдат в Космоса на Бъдни вечер и Коледа. Но първото празнуване на Бъдни вечер в космическото пространство е преди цели 54 години и се случва около Луната!
На 21 декември 1968 г. излита мисията „Аполо 8“, която влиза в орбита около Луната на 24 декември. Това е първата пилотирана мисия, която достига Луната. Тримата астронавти на борда прекарват първата Бъдни вечер, а след това и първата Коледа в Космоса! Джеймс Ловел, Уилям Андерс и командир Франк Борман дори правят специално пряко телевизионно включване по време на Бъдни вечер. То се гледа от стотици милиони души. Екипажът извършва общо десет обиколки в орбита около Луната, прави редица измервания и снимки, включително първите кадри на изгрева и залеза на Земята, гледани от Луната.
Мисията „Аполо 8“ е първият пилотиран полет с най-мощната тогава ракета, „Сатурн V“ и успехът ѝ е в основата на следващите мисии, включително на „Аполо 11“, по време на която за първи път човешки крак стъпва на повърхността на Луната (през юли 1969 г.).
Забавно.
Бе ше интересно.
Интересна статия.
Много интересна.
Замислих се че празнуването на празници в космоса никак не е лесно.
Важно е да знаем какво става далеч от нас, даже и да не ни интересува. Пък тази статия хем е интересна, хем поражда смях...!