Резултатите са толкова добри, че 56 от компаниите ще продължат да работят по същия начин, съобщават британските медии.
Как работниците направиха повече за по-малко време?
Някои компании съкратили срещите. Други въвели технология, за да помогнат на работниците да свършат повече работа. Някои компании създали „време за фокусиране“, така че работниците да работят само върху едно нещо, без да бъдат прекъснати.
Какви са резултатите от експеримента?
Експериментът продължи шест месеца и се оказа добър за повечето фирми. Броят на дните, в които работниците са били навън по болест, е намалял с 65%, по-малко хора отсъствали и поради стрес и претоварване, или както големите го наричат бърнаут (на английски burn out). Нещо повече, компаниите са увеличили приходите си. Работниците са на мнение, че четиридневната работна седмица ги кара да се чувстват по-отпочинали и мотивирани, по-малко стресирани. Те имат повече време за децата си. Това не означава, че децата ще учат само 4 дни в седмицата.
По-кратката работна седмица означава ли по-кратка учебна седмица?
Засега идеята у нас за 4-дневна работна седмица не се одобрява от работодателите. Още сме далеч от времето, когато мама и татко ще почиват повече. А ще е страхотно да прекарате повече време с родителите си и те да са заредени за новата седмица. Така всички ще бъдат по-щастливи. А когато работата се върши с удоволствие, показваме по-добри резултати и изкарваме повече пари.
Интересна статия.
Много ще бъде добре и тук да има четиридневна работна седмица.
Интересно