Валери Лечев. Снимка: © Личен архив
- В колко часа започва работният ден на един спасител на плажа?
- Денят ни започва в 8,00 часа и приключва в 18,00 часа. Ние идваме по-рано сутринта. Измерваме температурата на водата. Проверяваме дъното за ями и опасни течения. Поставяме флаг на нашата кабинка, която се нарича водноспасителен пост.
- Какво означават цветовете на флаговете?
- Флаговете са три. Приличат на светофара по улиците. Зелено означава, че къпането е разрешено. Жълто – че къпането е разрешено с повишено внимание и без надуваеми предмети. Червено – че къпането е забранено.
- Кой докъде може да плува в морето?
- Пред нашия пост в морето има плаващ лек предмет, който се нарича шамандура. С него ограничаваме зоната за влизане на хора, които не умеят да плуват добре. Това означава, че зад шамандурата дълбочината е над 2 метра.
Спасителен буй. Снимка: © Елена Владова
- Кога дъното на морето може да е опасно?
- След буря морските вълни и течения изравят дъното. На места се образуват ями. Те са много опасни. Както се разхождате покрай брега, изведнъж може да попаднете в яма. Тя може да е по-дълбока от ръста на човек. Ако в морето има такива ями, ние слагаме знак на брега. Внимаваме хората да не отиват в тази посока във водата. Много опасно е и така нареченото мъртво вълнение. То също се появява след буря. Прилича на река, която тече откъм брега към морето. Може да се заобиколи.
- Кога децата могат да влизат сами в морето?
- Когато децата са навършили 7 години, могат да влизат сами в морето. В по-ранна възраст трябва да са с придружител. Добре би било за децата да има задължително уроци по плуване в училище.
- Какво трябва да направи човек, ако изпадне в беда в морето?
- Тогава трябва да вика за помощ, без да го е срам. Спасителят ще отиде при него със спасителен буй и ще го изтегли. Ние имаме и много дълго въже, с което също можем да издърпаме човек от морето. Понякога използваме моторна лодка или джет, за да се придвижим по-бързо.
Да правиш замък на брега на морето, е приятно и безопасно. Снимка: © Елена Владова
- Различно ли е морето всеки летен месец?
- В морето през август има много вълни, защото се засилват ветровете. На 2 август вдигаме червен флаг. Този ден се нарича Илинден. Моряците и рибарите смятат, че морето взима жертви. Рибарите не излизат за риба.
- Кой може да стане спасител на плажа?
- Всеки може да стане спасител, но има изпит. Курсовете се провеждат от Българския червен кръст. Един спасител на плажа трябва да плува добре и да е физически здрав. За трениралите плуване изпитът не е труден. А ако искаш да видиш много плувци на едно място, може да присъстваш на летните плувни маратони. Най-старият в България е маратонът „Галата – Варна“. Той се провежда от 1939 година, винаги в първата неделя на август. На работата на спасителите в морето и други водни басейни е посветена Седмицата на водното спасяване. Тя е винаги в началото на юни.
Хубава статия????????????
Много ми хареса статията.
Много ми хареса статията!
Интересна статия.
Тя ми каза от какво да се пазя в морето ????????????