Ами ако нещата са се променили? Ами ако на касата се окаже, че парите не стигат?
Това е проблем не само за децата. Когато стоките поскъпват, възрастните вече не могат да купуват същите неща със същата заплата. Тогава говорим за инфлация.
Понякога обаче възникват непредвидени обстоятелства. Някои стоки започват да стават по-скъпи, а заплатата остава същата. Всъщност постоянно се случва дадена стока да поскъпне или поевтинее - това си го решава фирмата, която я произвежда. Обичайно не е проблем - ако една марка шоколад е поскъпнала, ще си купиш друга!
Понякога обаче поскъпва всичко накуп. Това се нарича инфлация.
Защо се случва така? Инфлацията може да се получи, когато някоя стока се търси, а от нея няма достатъчно много. Такава стока се нарича дефицитна.
И това може да се случи не само със стоките в супермаркета, а и с неща като бензина или газта. Или пък електрическия ток. Хората използват много от тези ресурси, а те се произвеждат трудно. И цената им расте.
Фабриките също ползват електрически ток. Когато той поскъпне, на тях им излиза по-скъпо да произвеждат стоките, които използваме всеки ден. Затова и вдигат цените.
Когато парите станат само хартийки
Когато има инфлация, парите започват да губят стойност. Тогава спестяванията също могат да се обезценят. Това вече се е случвало в България през 90-те. През зимата на 1996 година имаше дори хиперинфлация! Ако забравиш да купиш хляб сутринта, вечерта можеше да е двойно по-скъп. Можеш ли да си представиш - ако искаш да обмениш заплатата си в долари, един долар струваше 3000 лева! Средната заплата беше паднала до около 5 долара - днес това са към 8 лева.Разпитай родителите си, може би си спомнят за онова време.
Имаше протести, а след това и реформи. Новото правителство на България въвежда "валутен борд" - нещо като съвет, който да контролира строго как се управляват парите. Стойността на лева беше обвързана с тази на тогавашната германска валута, марката. Когато Германия прие еврото, левът беше обвързан с него. Затова от много години едно евро е приблизително два лева.
В момента обаче инфлация има в цяла Европа, не само в България. Дължи се на недостига на материали, на енергия, на хора, които да работят в заводите.
Това води до повишаване на цените на стоките и услугите. Хората трябва да плащат повече пари за нещата, които купуват. Този процес засяга всички хора, като повишава разходите за живот. Това е цената за заплащане на ежедневни вещи като жилище, храна и транспорт.
Какво да правим - да инвестираме в нещо ценно
Можем да помислим кои от нещата, които купуваме обикновено, наистина ни трябват. Ако можем да определим кои са прищявка, можем и да спестим една част. По-разумно ще е обаче да купим със спестеното нещо, което ще продължи да има висока и дори по-висока стойност. Това се нарича инвестиция. Някои специалисти казват, че сега е време да се инвестира в имот, в земя или злато.Важна мярка е да се увеличават заплатите, за да могат хората да си позволят повече неща. Държавата може да намали някои данъци, за да помогне на гражданите. И ето така може да се справим с инфлацията. 2021 година е с голяма инфлация.
Хубавото е, че нямаме голямо обедняване, т.е. заплатите растат по-бързо от вдигането на цените, коментират икономисти. Все още ще има пари за шоколад, дори и да е с няколко стотинки по-скъп.