Често ни се е случвало в хубав слънчев ден да погледнем към небето. Колкото по-ярко е слънцето, толкова по-бързо затваряме очи, като погледнем към него. Защо?
Краткият отговор е: защитен рефлекс.
Затваряме очи несъзнателно, защото те са много ценни и мозъкът прави всичко възможно да ги предпази по най-бързия начин. Ако първо присвием очи, е по-лесно да погледнем за по-дълго. Ако погледнем с широко отворени очи, те ще се затворят веднага автоматично. Автоматичните действия на тялото в отговор на външен стимул се наричат рефлекси.
Какво ще стане, ако гледаме упорито към слънцето?
Нищо хубаво. Няма да ослепеем, но наистина може да си създадем много неприятни проблеми. Окото ни действа като леща. Не супа от леща, а увеличителна леща. Пробвал ли си да използваш леща, за да насочиш слънчев лъч към лист хартия? При подходящи условия хартията може да се запали!Окото ти няма да се запали в пламъци, но може да получиш соларна (слънчева) ретинопатия. Казано простичко: изгаряне на ретината. Ретината е слой от зрителни клетки в окото от основно значение за зрението.
По време на затъмнение слънчевите лъчи все още са опасни, но понеже не са толкова ярки, успяваме да държим очите си отворени. Това е опасно и затова трябва да гледаме затъмненията през специални очила. Ако гледаме достатъчно дълго без очила, може да се получи тази пуста ретинопатия. Хората с нея виждат света размазано. Доста неприятно!
Как очите се пазят сами?
Очите ни са защитени от миглите и клепачите: кожата под и над окото. Клепачите се движат по два основни начина:- Съзнателно: избираме да ги затворим, когато искаме да спим, намигнем на приятел(ка) или играем на криеница.
- Несъзнателно/автоматично: когато мигаме или затваряме очи, гледайки към слънцето или срещу силен вятър.
Човек обикновено мига между 10 и 20 пъти в минута. Това примигване е толкова бързо, че често дори не го забелязваме. Д-р Бренда Пейгън-Дъран е офталмолог (очен лекар) и обяснява, че примигването отнема около едва 400 милисекунди (1 секунда = 1000 милисекунди).
Мигаме, за да предпазим окото си. Най-често това спира прашинките във въздуха. С мигането също пренасяме течност от слъзните жлези (откъдето излизат сълзите) по цялото око. Така пазим повърхността на окото от изсъхване и одраскване.
Същият принцип работи и като погледнем към слънцето. Рефлексът ни е да затворим клепачите и да защитим очите си.
Много Интересно.
Интересно ми беше да я чета.
Дали винаги е било така? И при животните ли има същото въздействие?
Много интересна статия.
Учи ни, как да се предпазим от слънцето.