ТикТок е като магнит. През 2020-а дори задмина Фейсбук като най-сваляното приложение в света. Пълен е със забавни трикове, музика и танци, но има и тъмна страна. Част от нея са рискованите предизвикателства.
Капанът “Не може да се случи на мен”
Как реагираш, когато ти кажат “Не прави това: опасно е”? Хващам се на бас, че си мислиш: “Ох, нищо няма да ми стане. Знам какво правя”. Не само децата, но и възрастните правят тази грешка. Психолозите го наричат “оптимистичен уклон/склонност”: никой не вярва, че нещо лошо ще му се случи. Лошият късмет е по новините и застига само другите. Вярвайки в това, поемаме излишни рискове.За лайкове някои хора се снимат пред влакове или на ръба на високи сгради и скали. Това е ужасна идея! Стотици са стигали до болница така.
Известният в ТикТок Джейсън Кларк пък пробил две дупки в заледено езеро. Искал да впечатли хората, като скочи в едната и изплува от другата. Лайковете обаче не му помогнали в опасната ситуация. Джейсън едва се измъкнал! Дори за кратко не можел да вижда!
Ти определяш какво е готино, не някой от екрана
В интернет казват YOLO: “Живееш само веднъж”. Точно защото е веднъж, опитай да е дълго и щастливо. Както на ТЕБ ти харесва, а не както ти казват непознати от екрана.Не е забавно да изпиеш чаша вряла вода, 20 лъжици с канела или опаковка бенадрил (лекарство за алергия). Можеш да се отровиш. Няма нищо готино в гълтането на топчета, катеренето по пирамида от каси за мляко и спъването на приятел, за да си удари главата. Има реална опасност от тежка травма.
Забавлението на непознати никога не си струва здравето и живота ти!
ТикТок забавление: добрите примери
Както всичко друго, ако са добре замислени, ТикТок предизвикателствата имат и положителна страна. Например:
- сподели танцови движения или спортни умения;
- #beautifulpeople (вдъхновено от Ед Шиърън): покажи красиви хора и добри дела;
- #imjustakid: “изиграй” (в същата поза) своя детска снимка;
- #artchallenge: сподели изкуството си със света;
- #meversus: покажи с хумор малките неща, с които се бориш;
- #cleansnap: направи добро и снимай “преди” и “след” кадри на почистено място;
По света дори някои учители използват ТикТок. Например искат есета под формата на видео, сценка или песен!
Попитахме децата
Калоян (11), Яна (на 11), Габриела К. (12) и Габриела Д. (12) са в ТикТок от 1 до 5 часа дневно. Калата харесва спорт, а момичетата: танци. Яна гледа сериали (“Следвай ме”) и с Габи К. следят Чарли да Мелио и Адисън Рей. Всяка има любими български профили. Габи Д. не следи известни хора, но гледа много неща за мода, танци и аниме.Всички знаят за предизвикателствата, но не са участвали. Яна би предупредила приятел(к)и, а Калоян вече е предпазвал своите. Той казва: “Има немалко опасни и неразумни предизвикателства. ТикТок е известно приложение и трябва да се управлява разумно. Може да бъде много лъжливо, затова не трябва винаги да се вярва на казаното там“.
Бъди като Калата и Яна! Грижи се за себе си и приятелите си онлайн. Търси положителните примери.