Пътува се с корабче през морето. И на всичкото отгоре то се движи доста бързо. Това прави плаването много вълнуващо, особено ако водата е малко по-буйна. Ако пък се страхуваш, винаги можеш да отидеш с автобус. А защо не и с велосипед – колела под наем има много, пък и в Осло не се движат чак толкова автомобили, които да правят карането опасно. Велоалеята до Бюгдьой е маркирана и води право към музеите.
Норвежците имат много богати морски традиции още от времето на викингите насам. Може би знаеш, че преди повече от хилядолетие викингите стигнали чак до Америка с дървените си кораби. Днес три от тях могат да се видят в Музея на викингските кораби. Те първо се използвали за плаване по море, а след това били заровени в земята, за да придружават в отвъдното своите собственици. И въпреки че са прекарали във вода и пръст стотици години, корабите са запазени изключително добре. Особено единият от тях, който наистина е много красив и впечатляващ.
В момента музеят е затворен за голям ремонт, но се очаква при отварянето си да е нещо забележително, което всеки ще иска да види.
Докато чакате отварянето на Музея на викингските кораби, винаги можете да посетите музея „Кон-Тики“. „Кон-Тики“ е името на дървения сал, с който през 1947 г. пътешественикът Тур Хейердал плавал 101 дни в Тихия океан. Той пропътувал 6900 км от Перу до Полинезия. Тур Хейердал написал много интересна и вълнуваща книга за това приключение, която може да се прочете и на български език. А в музея можете да видите оригиналния сал, както и лодките от други експедиции на Тур Хейердал. Не е ли невероятно? Да видиш отблизо нещо, което е плавало до другия край на света! А за да е още по-интересно, в музея има 30-метрова пещера и подводна изложба, в която може да се види например модел на китова акула.
Морската тема продължава с музея „Фрам“. Може би си чувал/а за малкия, но невероятно здрав дървен кораб „Фрам“, който можел да плава през полярните ледове. С него Фритьоф Нансен започнал експедицията си за достигане на Северния полюс. Пак „Фрам“ бил в основата на експедицията на Руал Амундсен, който пък първи в историята достигнал Южния полюс. А в музея можем не само да видим истинския кораб, а дори и да се качим на борда! И нещо още по-интересно, особено за децата – музеят предлага „полярен симулатор“, в който да усетим студа и другите опасности, които са преживели приключенците преди повече от век.
Дано не си се уморил/а от толкова кораби – не ни се вярва! – защото предстои най-веселото. Всичко в Норвежкия морски музей е направено с мисъл за децата. В него можеш да участваш в истински морски приключения, да влезеш в подводница, да помогнеш за построяването на лодка, да си поговориш със стари моряци или просто да похапнеш някой традиционен сладкиш, докато гледаш морето.
Доста кораби станаха, а? Е, в такъв случай нека си починем в така наречения Народен музей. В него под открито небе можеш да видиш как са живели хората в тази студена северна страна през последните близо 500 години. Докато се разхождаш по зелени поляни и хапваш сладолед, можеш да разгледаш 160 чудно красиви дървени къщички, в които някога наистина са живели хора. Тъй като те могат да се разглобят и после да се построят наново, сградите са докарани тук от всички краища на Норвегия. Между тях спокойно пасат различни животни – овчици, крави, коне, даже и прасенца. Има също кокошки, патици и зайци. А служителите на музея, облечени като някогашните хора, се грижат за тях. Освен това организират всякакви забавления за децата. Особено любими са разказването на приказки около огнището, народните танци и печенето на традиционния хляб „лефсе“.
След всички тези музеи можеш да си отдъхнеш, като си направиш пикник и дори се попечеш на слънце на популярния плаж на полуостров Бюгдьой. А най-смелите обичат и да се къпят в морето. А това не е нашето топло Черно море – сега се намираме на север, където водите са ледени. Но пък ако се престрашим, колко има да разправяме после на приятелите си!
Интересна статия.
Интересно, бих отишъл там.
Беше интересно да разбера толкова много неща за Осло.