В събота вечерта по детските площадки имаше дори снежни човеци. Други деца се замеряха със снежни топки.
В неделя сутринта обаче картинката не беше толкова хубава. Нявсякъде имаше изпочупени клони, някои дори много големи! Някои бяха паднали върху жици и тролеите не можеха да се движат. Други бяха препречили тротоарите. Истинско бедствие! А самите дървета все още изглеждат много тъжно.
Но защо стана така?
Всички знаем, че през есента листата пожълтяват и падат. Така дървото се подготвя за зимата, включително и за снега. В листата има едно вещество, наречено хлорофил. С помощта на хлорофила, слънчевата светлина и водата от почвата се образуват хранителни вещества. Хлорофилът придава и зеления цвят на листата. Този процес се нарича фотосинтеза - защото "фото" се отнася за светлината (във "фотография" смисълът е същият - писане със светлина).
През есента слънчевата светлина намалява. Това дава знак на дървото да спре този процес.
Листата променят цвета си и падат. От дървото остават само тези части, които са устойчиви на студ - клоните и стъблото. Те и не могат да задържат толкова много сняг.
Тази година обаче есента беше топла и слънчева. Беше почти лято! Хората се разхождаха по къс ръкав до края на октомври. Дърветата не получиха достатъчно сигнали, за да започнат листопада. Когато падна този тежък сняг, много от тях бяха още със зелени листа.
Листата задържат много повече сняг от голите клони. Дърветата не бяха подготвени да издържат такава тежест, затова се изпочупиха по този начин.
А там, където листата бяха зелени, те замръзнаха - също както биха замръзнали балконските цветя, ако майките и бабите ви не ги прибираха на топло.
Затова, както обясни и Снежка Каратотева от Ботаническата градина на Софийския университет, вероятната причина за изпочупените дървета е закъснелият листопад.
Да се надяваме, че повечето дървета ще успеят да се възстановят.
Статията е научнопопулярна. Прочетох нови за мен неща.
Тъжно е когато дърветата са изпочупени.
Заради глобалното затопляне.