А защо не?
Ако в миналото винаги е трябвал учител, за да научиш примерно чужд език, днес можеш да го направиш с приложение. Има уебсайтове за новини, които са писани от изкуствен интелект. Машините могат да заснемат събития, които хората не успяват. Цялата тази информация може да ни промени, да ни направи различни.
Значи ли това, че машината е будител?
Не. На машината ѝ е все едно дали казва истина или лъжа. Тя прави това, което някой (човек) ѝ е задал да прави. Тя няма за цел да ни образова, нито да ни накара да видим истината. Тя е просто инструмент - като пералнята и миксера. Когато „пише“ информация, тя просто я събира от други сайтове и я преправя малко. Не може да се натъжи, когато пише за нещо трагично. Не може да се зарадва на добра новина. Но най-вече: не може да се спре и да каже: „Това не е редно да го пиша, защото не е вярно“. Или: „Това не бива да го пиша, защото може да нарани някого“ (например когато се описват кървави инциденти). И в никакъв случай не може да си рече: „А ето това може да накара хората да предприемат неразумни, прибързани действия, за които после да съжаляват“. Машината не може да направи това, защото няма чувства.
Тя не знае какво е да се разстроиш, нито какво е да реагираш емоционално. Затова и не може да прояви усет за чувствата на другите, да прояви емпатия.
Разбира се, ХОРАТА, които програмират машините, могат да мислят за това. Може би в бъдеще ще има и начин да вградят преценката за добро и зло в автоматичните програми (механично, естествено, както механично образователните онлайн игри ни казват „Браво“, когато сме решили задачата). Засега обаче не можем да разчитаме на това.
И не, машината не може да бъде будител.
Будител може да бъде само човекът, който помага на другите да израстват, дава им знания и мисли как те ще използват тези знания, за да живеят по-добре, да гледат на света с критичен дух. Така че днес този празник е негов.
Интересна статия.
един робот не може да замести учител
Изкуственият интелект не може да замени нито един учител.