Папагалът беглец
Миналият месец папагалът Таутахи се оказа истински приключенец. Той е от вида кāкāпō и е доста особен. Това е единственият вид папагал в света, който не може да лети. И предпочита да излиза нощем, а не през деня. Тъй като не може да лети, всички в резервата Пукеатуа в Нова Зеландия доста се учудили как е успял да избяга.
По света в този и много други резервати и места за консервация (опазване на околната среда) се използват ограждения. Това е различно от оградите в зоопарк. Няма клетки за отделни животни, а голяма ограда около резервата или природния парк. Понякога тези огради са дълги десетки километри, за да има достатъчно пространство за местните видове. Целта е да не влизат хищници като опосуми и порове. Тъй като са донесени от други държави, те са особено опасни за редки местни птици като кāкāпō.
Та Таутахи е поел голям риск с бягството си. За късмет, са го намерили доста бързо. Как е избягал? Намерил е паднало дърво, което е използвал, за да се доближи до ръба на оградата и да я прескочи. Хитрец!
Редките животни и опазването на околната среда
У нас списък на застрашените видове има в Червената книга на Република България. Сред тях са животни с интересни имена като птиците глухар и къдроглав пеликан. Ако даден вид изчезне, това се отразява на средата от животни и растения, сред които живее: неговата екосистема.
В Европейския съюз, в който България членува, защитата на застрашени видове е важна тема. Има около 1000 вида, за които има стриктни правила, валидни навсякъде в ЕС. Забранен е ловът или разрушаването на местности, в които тези животни се размножават. При птиците са забранени разрушаването на гнезда и яйца на застрашени видове.
Важно е да има правила и държавите да работят заедно. Застрашените видове животни нямат паспорти и не се интересуват от граници. Ако последните от вида са останали само на едно място, изчезването им ще е загуба за целия животински свят, не само за тази държава.
Интересно.
Интересна статия.
Научих нови неща.
Научих доста нови неща.
Че папагалът е много рядък вид.