Работата е там, че в политиката има много математика. Но не е скучно, колкото звучи на пръв поглед.
Например броят на партиите, представени в парламента, зависи от броя на гласувалите за тях. А тяхната тежест пък зависи от това колко на брой депутати имат.
За да направи правителство, на една партия са ѝ нужни 120 депутати. Това си е сериозна бройка. В предишния парламент партията, която спечели изборите, имаше едва 63.
Това означава, че за да може управлява страната, трябва да се разбере с някоя от другите партии и да направят правителство заедно.
Това също не е лесна работа. Различните партии често имат противоположни разбирания и идеи как е най-добре да се управлява страната. И не успяват да се сработят.
Например в тази предизборна кампания партиите спориха кой е виновен за повишаването на цените на различни стоки. Бяха на противоположни позиции дали България трябва да помага на Украйна с оръжие. Или дали в България трябва да се плаща с евро монети вместо в левове.
Социолозите, които правят прогнози за изборите, казват, че и различните групи в обществото са също толкова разделени по важните теми. И съответно е трудно да се предвиди кой ще бъде победител на изборите.
А и има една немалка група от хора, които казват, че още не са решили за кого да гласуват. Имат още ден-два да си помислят. Но според социолозите техният избор може да се окаже много важен в крайния резултат.
Социолозите са хора, които изучават как хората в обществото взаимодействат помежду си и как се държат в групи. Преди изборите например социолозите проучват кои въпроси са най-важни за различните групи хора, каква е вероятността различните хора да гласуват и какво влияе на решенията за гласуване на хората.
Но те могат само да правят предположения. А често и грешат. В крайна сметка резултатът от изборите винаги зависи от свободната воля на гражданите.
Ще видим в неделя кого ще изберат да управлява страната ни.
Разбрах, че депутатите имат много спорове по важни теми и не могат да постигнат съгласие, а се обвиняват един друг.