Какво се случва в Иран през последните месеци?
През септември младата жена Жина Махса Амини бе арестувана в родния ѝ Иран. Макар да е само на 22, тя почива скоро след ареста, което разпалва бурни протести в родната ѝ страна. Много хора никак не смятат, че изобщо е заслужавала да бъде арестувана, и насочват гнева си към т.нар "морална полиция".
Какво е “моралната полиция”?
Махса Амини е била арестувана от местната “морална” или “нравствена полиция”. Те се грижат за спазването на "прилично поведение". На теория трябва да прилагат правилата за всички, но арестуват предимно жени, контролирайки как се държат и обличат. Особено държат да се носи хиджаб: шал или кърпа, която задължително покрива косата на жените според религиозните правила в Иран.
Според полицията Махса (която предпочитала да използва кюрдското си име Жина) не е покрила косите си. Според други източници това дори не било съвсем вярно. Липсата на ясно правило как точно трябва да се покрие косата води до това някои жени да носят шал, който само частично я скрива. За някои не е проблем, за други може да доведе до сериозни проблеми. Силно консервативните политици и полицията използват това през последните години, за да контролират жените.
Случаят с Махса обаче стана толкова известен, че много жени намериха кураж да се противопоставят на правилата. В месеците след смъртта ѝ хиляди хора излязоха на протест по иранските улици. Много жени в Иран отказаха да се покриват, а в други държави отрязаха символично кичури от косата си. Така те показаха своята покдрепа: все пак, за разлика от жените в Иран, в свободните държави жените имат право да правят с косата си каквото решат. Макар това да се приема за даденост, то далеч не е било така в света на Махса.
Вярно ли е, че “моралната полиция” може да бъде разпусната?
През последните седмици се заговори, че може би моралната полиция ще бъде разпусната. Правителството още не е потвърдило това, но според „Ню Йорк Таймс“ самият министър на правосъдието е загатнал за това.
Все още не е напълно ясно дали жените в Иран имат повод да празнуват. Според опитни репортери е възможно тези изказвания да целят просто да успокоят хората. Протестите в Иран през последните месеци са сериозни и дори се загатва за желание за скъсване със сегашните правила.
На официално посещение в Белград, Сърбия, иранският външнен министър е казал, че страната се движи напред “към демокрация и свобода”. За съжаление, няма официални подробности как ще се случи това, макар да се говори за облекчение на законите, които моралната полиция прилага.
Законите са много по-важни от самата морална полиция. Дори тя да бъде премахната, законите са тези, които налагат наказания за жените. Например те могат да бъдат изключени от училище или университет, ако не носят хиджаб. А и се съобщава за ужасни действия на обикновената полиция спрямо протестиращите. Тоест са нужни по-дълбоки демократични промени.
Протестите поне помагат да се говори открито за тези проблеми. Макар да има много въпросителни какво и как ще се промени за жените в Иран, надеждата за по-добро бъдеще остава.
Прекрасна е,моля искам да знам още неща за тази статия.
Хубава статия.
Интересна статия.