Световният ден на балета се отбелязва от 2014 г. насам и датата е изненада всяка година. Избират я някои от най-големите балетни трупи: Кралският балет (Великобритания), Болшой (Русия) и балетните трупи на Австралия, Канада, Швеция и град Сан Франциско (САЩ). Те предават на живо към шест контитента постановки, моменти зад кулисите и репетиции с прочутите си балетни майстори.
Не просто танц, а история, разказана с движения
Днес всички знаят какво е балет. Това е съчетание от история, разгиграна като театър, музика и танц. Преди 16. век обаче това били отделни изкуства. Комбинирането им в балет било сензация. Първият балет бил “дворцов”. Той бил игран във френския кралски двор през 1573 г. Тогава във Франция имало италианска кралица - Катерина Медичи. След като се омъжила за френския крал Анри II, тя пренесла във Франиця много нови идеи. Използвала историите, разказани чрез танците, за да подсили доверието към краля. И да намекне на придворните, които кроят планове, че предателствата се заплащат.
Ранният период на балета е доста различен от днес. Не се танцувало на висока сцена, а по средата на големи дворцови зали. Не се носели “палци”, а обувки с високи токове! Тогава модата била много различна. Токове се носели и от мъже, и от жени! Всъщност високите обувки били създадени за мъже още през 10. век в Персия. Там мъжете ги използвали, за да изглеждат по-могъщи. Смятали, че по-високите хора имат по-властен вид.
От танцуващия Луи XIV до днес
Близо век всички балетни танцьори са мъже. Както и всички актьори в театъра! До 17. век в Европа всички роли (дори женските) се играят от мъже. Много влиятелни и силни мъже по това време са почитатели на балетното изкуство и дори участват като танцьори.
Най-яркият пример е прочутият френски крал Луи XIV. Помниш ли го от уроците по история или приключенията на “Тримата мускетари”? Прякорът му "Краля Слънце" (Le Roi Soleil) всъщност идва от участието му в една от първите големи балетни постановки в историята: „Балетът на нощта“ (Ballet de la nuit).
Балетът е цели 12 часа и има оригинална идея. Разказва истории от една цяла нощ и се играе от 6 вечерта до 6 сутринта. Започва със забавления и приятни емоциии. После показва страха от тъмното с демони и таласъми, а накрая надеждата идва с изгрева на слънцето. Танцът на изгрева е по време на реалния изгрев навън. Самият Луи XIV играе Аполон - бог на музиката, поезията и слънцето. Тогава е само на 14 години, но златният слънчев костюм и танцовото му изпълнение са толкова впечатляващи, че за цял живот му остава името Краля Слънце.
С вековете се променят доста неща. Танците стават по-сложни. Вече са нужни специални школи, които да обучат балетистите. Костюмите стават все по-тесни и къси, за да покажат по-сложните и красиви движения на краката. Чак през 19. век започват да се носят и познатите днес “палци" - онези специални балетни обувки, които ти позволяват да стъпиш на върха на пръстите си! Те вдъхновили нови видове танци.
Както виждаш, традициите се изменят постоянно във времето. Днес се говори за нови свежи идеи и по-разнообразни културни влияния. Изкуството е живо и постоянно се развива.
Не ти ли се пританцува поне малко?
Интересна статия.
Много интересна статия - впечатлих се, че мъже са танцували на токчета.
Интересно е.
да добра статия
балета го има мнооого отдавна