От 1902 година учените говорят само за един вид тиранозавър, страховития рекс. Името му на латински означава “крал/цар”. Смята се, че този вид е живял преди около 83 до 66 милиона години преди новата ера. Това е ужасно много време! Всичко, което знаем за тиранозаврите, ни е известно от запазени фосили: вкаменeни кости, зъби и отпечатъци от крайници.
Нови тиранозаври?
Миналия месец екип от трима учени предложи нещо ново и интересно. В научната си статия д-р У. Скот Пърсънс, илюстраторът Грегъри Пол и студентът Джей Ван Ралте твърдят, че намерените тиранозавърски фосили най-вероятно са от няколко вида. Разликите в зъбите и долните крайници според тях показват, че е имало един гигантски вид, наречен тиранозавър император. По-късно от него произлизат два по-малки, но различни вида: тиранозавър рекс (крал) и тиранозавър реджина (кралица).
Да не бързаме толкова!
Големите промени в науката (като предлагането на нови видове) трябва да са подкрепени от сериозни доказателства. В този случай много специалисти се съмняват в “откритието”. Водещият автор на изследването Грегъри Пол е луд на тема динозаври. И е великолепен илюстратор. Но е любител, а не дипломиран учен! Пол Барет от уважавания Музей по естествена история в Лондон и експертът Дейвид Хоун от Университета в Лондон са скептични към твърденията му. “Няма достатъчно доказателства.“ Знаем, че има разлики в костите и зъбите, но засега те не са достатъчни да оправдаят нови видове. Учените обичат нови идеи, но е много важно да са подкрепени с надеждни доказателства!
Жалко, бяхме се въодушевили за тиранозавър реджина!
Колко запазени скелети от тиранозаври има всъщност?
В света има само около 40 запазени скелета. Повечето са сглобени само от отделни намерени части. Учените често възстановяват липсаващите части по това, което знаят от други скелети на същия вид.
Често дори в големите музеи има отливки: точни копия от скелета, а не истинска вкаменелост. Това се прави по няколко причини. Броят на скелетите не достига, за да се покажат във всички музеи по света. Но още по-важна е нуждата да се пазят тези ценни открития. Ще се изненадаш какви щури идеи имат посетителите на музеи. Никой не иска да намери дъвка или сърчице с нечие име на експонат на десетки милиони години!
Любопитно е, че много от динозаврите в музеите си имат прякор. На снимката горе можеш да видиш Стан, обитател на Музея в Манчестър. Кръстен е на Стан Сакрисън: любител, който случайно открива останките в щат Южна Дакота, САЩ. Стан е най-скъпият фосил на тиранозавър засега. Продаден е на търг за цели 31.8 милиона долара!
Питър е друг тиранозавър рекс, който скоро ще намери нов дом в Окланд, Нова Зеландия. Той е доста специален, защото почти половината му скелет е запазен. Звучи малко (само половината!), но всъщност това го прави един от най-добре запазените представители на вида му. Всъщност досега никой не е намирал 100% запазен цял скелет от тиранозавър! Най-пълен брой кости са намерени от женския тиранозавър Сю.
Друго специално нещо около Питър е цветът му. Повечето вкаменелости от тиранозаври са кафяви, но той е черен. Цветът на вкаменелостите зависи от минералите и веществата в почвата, които са се трупали в течение на милиони години. Най-вероятно черният цвят се дължи на натрупване на химичния елемент желязо.
Питър има и рана от захапване: най-вероятно е загинал в геройска битка с друг тиранозавър!