Учебниците по история често говорят за големите събития. Битките, мирните договори, владетелите, промените. Не по-малко интересни обаче са житейските истории на обикновените хора. Като Анка Ламбрева: медицинска сестра, писателка и пътешественичка. Тя се ражда и умира в Карлово, но по време на дългия си живот успява буквално да обиколи света. Два пъти.
До края на света и обратно
Анка се ражда в бедния Пиперков род в град Карлово сред четири братя и сестри. Животът ѝ никак не е лек, но живее във време, в което българските жени вече имат шанс да получат образование и да пътуват. Умна и упорита, тя работи като слугиня, за да може да си позволи да живее и учи в Пловдив.
Днес някои деца ходят с оттегчение на училище. Но Анка вярва, че образованието е ключът към по-добър живот. И е права. От пълен сирак се преборва за стипендия в Американския колеж в Цариград.
Успява да стане медицинска сестра и помощта за един пациент променя живота ѝ. Господин Тейкън е англичанин и никога не забравя как тя спасява живота му. Когато дъщеря му се разболява след години, той си спомня за българската медицинска сестра. Кани я да отиде буквално на другия край на света и през 1928 г. тя тръгва на път. Крайната цел е град Дънидин в Нова Зеландия.
Около света преди сто години
Да се обиколи светът, никога не е било лека задача. Днес има много полети, видео обаждания, сателитни карти. Когато Анка Ламбрева тръгва на път, е доста по-трудно. Първите пътнически полети започват в САЩ през 1914 г., а първият полет между континенти - близо 10 години по-късно. Тогава това е доста по-скъпо занимание от днес. Повечето големи пътувания се случват по стария начин. Бавно. С влакове и кораби. Но пък така пътуването е едно голямо преживяване само по себе си.
По пътя до Дънидин и обратно Анка Ламбрева посещава пирамидите в Египет. Вижда екзотична Индия. Преминава през Австралия. Дори живее с маорите в Нова Зеландия. Не само тя опознава тяхната култура. Тя е първата българка, за която има свидетелство, че е пътувала до Нова Зеландия. С гордост помага на местните да научат повече за България. Говори пред публика и много вестници публикуват разказите ѝ за България.
Без да иска, тя е не само пътешественичка, но и посланик на страната ни. По пътя обратно вижда остатъка от света. След тихоокеанските острови Тасмания, Таити, Фиджи и Самоа посещава и Съединените щати. Толкова ѝ харесва, че по-късно обикаля света втори път. Запознава се със спортиста Дан Колов в Париж, кара мотор и язди камила! Според много източници е и първата българка, прелетяла над Ламанша.
Тя не е просто турист. Работи като доброволец по целия свят. Трупа знания, истории и помага на местните. Пише, а и е опитна медицинска сестра! Живее доста дълго в Иран, тъй като се омъжва за персиец от благороден произход. След смъртта му, след дълъг и пъстър живот, тя завършва пътя си в родното Карлово.
Можеш да прочетеш спомените ѝ в “Царицата на южните морета” или да научиш повече в историческия музей в Карлово.