Пи-пи, ко-ко, беееее! Странно ли е, ако тези звуци се чуват в училище? Интересно ли е да има ферма в училище?
В 51-во средно училище (СУ) „Елисавета Багряна“ отглеждат три кокошки и имат оранжерия. „Много деца, които живеят в София, нямат село, нямат баба и дядо, които да отглеждат животни. Гледат кокошки по телевизията или си представят, че яйцата се произвеждат във фабрики“, споделя директорът Асен Александров във фейсбук профила на училището.
Кокошките са „домашните любимци“, които се гледат най-лесно в училище. Знаете ли, че домашните кокошки са средно големи птици от семейство Фазанови? Те се отглеждат основно за яйца и месо, но често се използва и тяхната перушина за производство на дрехи, завивки и възглавници. В някои страни в Азия има породи, които се отглеждат за борба.
Кокошките са всеядни: ядат семена, плодове, зеленчуци, листа, треви, но и дребни червеи, насекоми. Тази храна често е недостатъчна, за да пораснат големи и да имат много месо за кратко време, затова се хранят с фуражи. Кокошките обикновено живеят 5-11 години. Но често не достигат тази възраст, защото се колят. Ако се отглеждат във фабрики, обикновено се колят след 6 седмици, ако се отглеждат свободно - след 12 седмици. Знаете ли, че месото и яйцата на свободно отглежданите кокошки е по-вкусно? Кокошките от специализирани породи за яйца снасят по 300 яйца годишно, но след първата година започват да снасят по-малко.
Кокошката, която е живяла най-дълго и е записана в Книгата на рекордите на Гинес, е достигнала 14 години. Книгата на рекордите на Гинес е книга, в която се записват уникални човешки постижения, както и природни забележителности.
Да видят децата как се произвеждат естествените продукти. Със сигурност нашите яйца не са като яйцата на бройлерите, те са много по-вкусни, коментира Александров. Бройлер е всяко пиле, което се отглежда за много кратък период от време, храни се основно с фуражи, за да порасне по-бързо от обикновено и да се заколи за месо. „Ние освен кокошки имаме оранжерия, където отглеждаме домати и краставици, тиквички, чушки. Опитваме се да приобщим децата към екологичния начин на живот“, обяснява директорът.
Тази инициатива кара децата да се радват на животните, да ги приемат като домашни любимци и да се научат да се грижат за тях. Но най-важното е да знаят откъде идва истинската храна, да оценяват добрите и здравословни продукти.
Децата много се радват на новите си „домашни любимци“, но има нещо по-интересно, което ги стимулира - и това е поощрителният обяд с директора. Децата с високи постижения в училище, с награди или добри постъпки ще могат да седнат на здравословен обяд с директора. Г-н Александров споделя, че говорят за това какво са направили, как се чувстват и използват случая да се хранят с домашна храна. Засега само един ученик е участвал в такъв здравословен обяд. Но целта е да стават повече. Трите кокошки снасят около 10 яйца седмично. Децата много се радват, а учителите и останалите служители в училището се грижат за тях. Скоро кокошките ще станат пет!
А ти как мислиш? Ще ти хареса ли да има животни в твоето училище? А да отглеждаш зеленчуци?
А знаете ли, че...?
Кокошките са „домашните любимци“, които се гледат най-лесно в училище. Знаете ли, че домашните кокошки са средно големи птици от семейство Фазанови? Те се отглеждат основно за яйца и месо, но често се използва и тяхната перушина за производство на дрехи, завивки и възглавници. В някои страни в Азия има породи, които се отглеждат за борба.Кокошките са всеядни: ядат семена, плодове, зеленчуци, листа, треви, но и дребни червеи, насекоми. Тази храна често е недостатъчна, за да пораснат големи и да имат много месо за кратко време, затова се хранят с фуражи. Кокошките обикновено живеят 5-11 години. Но често не достигат тази възраст, защото се колят. Ако се отглеждат във фабрики, обикновено се колят след 6 седмици, ако се отглеждат свободно - след 12 седмици. Знаете ли, че месото и яйцата на свободно отглежданите кокошки е по-вкусно? Кокошките от специализирани породи за яйца снасят по 300 яйца годишно, но след първата година започват да снасят по-малко.
Кокошката, която е живяла най-дълго и е записана в Книгата на рекордите на Гинес, е достигнала 14 години. Книгата на рекордите на Гинес е книга, в която се записват уникални човешки постижения, както и природни забележителности.
Но защо се отглеждат животни в училище?
Да видят децата как се произвеждат естествените продукти. Със сигурност нашите яйца не са като яйцата на бройлерите, те са много по-вкусни, коментира Александров. Бройлер е всяко пиле, което се отглежда за много кратък период от време, храни се основно с фуражи, за да порасне по-бързо от обикновено и да се заколи за месо. „Ние освен кокошки имаме оранжерия, където отглеждаме домати и краставици, тиквички, чушки. Опитваме се да приобщим децата към екологичния начин на живот“, обяснява директорът.Тази инициатива кара децата да се радват на животните, да ги приемат като домашни любимци и да се научат да се грижат за тях. Но най-важното е да знаят откъде идва истинската храна, да оценяват добрите и здравословни продукти.
Домашна храна и обяд с директора
Децата много се радват на новите си „домашни любимци“, но има нещо по-интересно, което ги стимулира - и това е поощрителният обяд с директора. Децата с високи постижения в училище, с награди или добри постъпки ще могат да седнат на здравословен обяд с директора. Г-н Александров споделя, че говорят за това какво са направили, как се чувстват и използват случая да се хранят с домашна храна. Засега само един ученик е участвал в такъв здравословен обяд. Но целта е да стават повече. Трите кокошки снасят около 10 яйца седмично. Децата много се радват, а учителите и останалите служители в училището се грижат за тях. Скоро кокошките ще станат пет!А ти как мислиш? Ще ти хареса ли да има животни в твоето училище? А да отглеждаш зеленчуци?