Животните по един или друг начин са част от живота ни. Наричаме кучето “най-добрия приятел на човека”. Смеем се на лудориите на домашни зайци, хаместри или пухкавите кралски особи, наречени котки. Добрите хора помагат на животните без дом или с лоши стопани. По-малко обаче се говори за обратния случай, когато животни помагат на хората.
Животни водачи
Най-известният начин, по който животните помагат на хората, е като водачи. Първите училища за кучета за незрящи отварят врати преди около век в Германия. Кучетата минават през специална тренировка. Те са не просто компания, а безценна помощ за хората, останали слепи или с нарушено зрение след Първата световна война.Днес те са все по-добре обучени. Животното водач не е домашен любимец, а важен помощник. Затова в много държави тези животни имат специални права. В България по закон не може да им се откаже достъп до обществени места, ресторанти, градски транспорт, таксита и дори самолети.
Освен “очи на четири лапи” животните могат да бъдат и “ушите” на своя стопанин. Те дават сигнал за нещата, които стопаните не могат да чуят: детектори за дим, аларми, звънци и т.н.
Герой - асистент на четири лапи
Кучетата са много умни: някои са обучени да помагат дори при заболявания като епилепсия. При нея хората получават пристъпи заради необичайна дейност на клетките в нервната система. При пристъп някои хора губят съзнание, а при други тялото се тресе неудържимо. В такъв момент кучето може дори да спаси живот. Представи си овчарката супергерой Супер Вихър. В труден момент Супер Вихър може да избере от уменията, на които е научен:
- да предупреди за идващ пристъп, за да може собственикът да отиде на безопасно място;
- да защити собственика с тялото си. Някои кучета застават като възглавница и пазят главата на човек от нараняване при припадък;
- да донесе лекарства: има кучета, обучени да разпознават лекарства по миризмата и да ги носят на стопаните при нужда!
Подкрепа не само за тялото, но и за духа
Животните ни карат да се чувстваме добре. Близостта с любимците повишава нивата на окситоцин: един от т.нар. “хормони на щастието”. Окситоцинът при бебетата се повишава при контакт с мама и татко, а при децата и възрастните: когато се чувстваме добре, отпочинали или се радваме на любим човек. Животните не само повишават окситоцина, но и намаляват кортизола, известен разговорно като “хормон на стреса”. Освен ако не са изяли дивана: тогава е обратното!По-малко стрес и повече положителни емоции? Това е добре за всички, но най-вече за хората, които са в депресия и имат нужда от помощ. В държави като САЩ все повече хора търсят ЖЕП: животни за емоционална подкрепа. За съжаление, някои злоупотребяват със специалните им права. Един пътник опитва да се качи на самолет с огромен паун!
Д-р Моли Кресман от „Йейл“ преглежда десетки изследвания и открива, че въпреки положителния им ефект животните не са достатъчни за лечение на проблеми с душевното здраве.
В комбинация с друга помощ обаче те са полезен лъч светлина в трудни моменти: източник на близост и повод за усмивка и положителни емоции.
Сладко.