Един от най-красивите и необикновени български плажове например е устието на река Велека - там, където тя се влива в Черно море. Той се намира на територията на природен парк “Странджа”. Попада под специална защита, тъй като е дом на много животни и растения. Наоколо има вековни букови гори. В реката плуват много видри. В скалите намират убежище редки птици като скален орел, черен щъркел и египетски лешояд.
Важно е туристите да не увреждат природата в района. А там е наистина диво. Няма хотели и ресторанти. На хълма над плажа се намира тихото село Синеморец. Хората ходят на плаж свободно, без да плащат за чадъри и шезлонги. Събират се любители на водните спортове като ветроходство и кайтсърф (спорт, който се състои от сърф и хвърчило и все едно човек лети по вълните, задвижван от вятъра).
През последния месец хората, които обичат да ходят на море край Велека, са притеснени. Министерството на туризма, което отговаря за плажовете в България, е решило да потърси нов стопанин за плаж Велека. В нашата страна плажовете са на всички хора. Никой няма право да ги присвоява. Но почти всеки плаж си има стопанин. Той е избран от Министерството на туризма да се грижи за реда и чистотата там. Но може да изкарва пари от продажба на храна и напитки на туристите.
Министерството на туризма казва, че иска да потърси нов стопанин на плаж Велека, който да осигури спасители, здравен кабинет за първа помощ на туристите и тоалетни. А сегашният стопанин отговаря, че вече се е погрижил за всичко това и не е съгласен Министерството да го смени с друг, преди да е изтекло времето на тяхната уговорка - през 2022 г. За да протестира, стопанинът на плаж Велека е организирал петиция в интернет.
Петицията е писмена молба до Министерството да се запази грижата за Велека, каквато е. Досега в нея са се подписали около 9500 хиляди души. Те нямат доверие, че следващият избран стопанин ще се грижи добре за природата около плажа. Това е така, защото в България вече няма много останали свободни плажове. По-голямата част от нашето Черноморие е пренаселено с хотели и ресторанти. Плажовете са покрити със заведения, чадъри, шезлонги и различни забавления за туристи като джетове или банани. На много места има хотели, построени върху самите плажове или върху морските дюни, а това е забранено. На други се разрушават дюни, за да се построят нови сгради. Това също е забранено. Морските дюни са хълмове от пясък, които служат като бариера за мощни вълни или бури и са убежище на много диви животни.
Любителите на природата са притеснени и за плаж Смокиня, който се намира близо до Созопол. Те наблюдават, че дюните там се разрушават и се поставят основи от бетон за заведения. А собствениците намират начини да заобикалят правилата. Природозащитниците се надяват, че властите ще накажат нарушителите. Има и предложения да бъде забранено строителството около българските плажове, докато не се измислят по-добри правила.