Ето някои от най-любопитните неща през 2024 г. Ако нещо ти стане интересно, натисни върху оцветения текст, за да прочетеш повече.
За малките читатели
Завършихме годината с календар с любими герои, защото обичаме да будим любопитството ти към книгите.
Независимо дали обичаш комикси, страшни истории или детски класики (или и трите), любовта към историите прави света по-пъстър. Затова ти разказваме не само за самите книги, но и за събития като Панаира на детската книга в Болоня. И историята на самите писатели. От приказния живот на Шарл Перо до новите български детски писатели като Петя Кокудева, с нейните герои Лупо, Тумба и мечока Дърабъра.
Победители и откриватели
Не само възрастните правят важни неща! Тази година осемгодишният Ашват Каушик от Индия влезе в историята с победа над възрастен гросмайстор.
Шестгодишната американка Хенли Уолък откри с баща си кораб, потънал отпреди 150 години. В Англия пък 11-годишната Руби Рейнолдс откри нов вид подводен динозавър.
Тук-таме по беля
Е, не може само успехи. Не всяка беля влиза в новините, но четиригодишно дете в Израел постигна и това. Малкото пакостниче, без да иска, счупило древен съд на 3500 години в музея "Хехт". За късмет на детето (и родителите), от музея подходили с много разбиране. Дори използвали белята като възможност да научат детето и го поканили да гледа как се реставрира съдът.
Опознай себе си (и другите деца)
С порастването имаме все повече въпроси. Как да разбереш емоциите си, как да се справиш здравословно с гнева или да дадеш прошка? Това са важни неща, които често пренебрегваме. Често ни тормози не само това, което е отвътре, но и това как се виждаме отвън. Огледалото може да ни подведе: помага да мислим за здравето, не за образа там или картинките в социалните медии.
Децата се чувстват добре, когато са активни и в добра форма. Някои деца бягат, други правят гимнастика вкъщи, тренират отборни спортове, плуват, танцуват, играят карате. Движението помага по най-различни причини, подобрява настроението и помага да развиваш умения и дисциплина.
Отношенията в училище и приятелствата са много важни за децата. Затова поговорихме с психолог за групичките в класа, сбиванията и "откраднатите" приятел(к)и. Има твърде много митове и неверни неща за различията, затова ни беше важно и да ти разкажем с факти за децата с аутизъм, ADHD и синдром на Даун.
Българчета по света
Много българчета живеят в други държави. Понякога дори трябва да учат български почти като чужд език. За това помагат българските училища в чужбина. В английския град Оксфорд (където са снимани много от сцените в "Хари Потър") училище "Слово" празнува десетия си рожден ден тази година. В българското училище в немския град Кьолн пък паралеките носят забавни имена като "Щурчета" и "Рачета".
Има и деца, които доста пътуват, като певците от хор "Детска китка". Тази година покрай турнето им в Япония те успяха да разпитат свои японски приятели за любимите им храни, музика и традиции.
Права и защита
По света става все по-важна защитата на правата и интересите на децата онлайн. През 2024-та Австралия дори забрани социалните медии за деца под 16 години. Сред причините са защита на психичното здраве и дори сигурността на децата.
В Европейския съюз (ЕС) има над 81 милиона деца. Повече от половината са доволни от живота си и се радват на сигурност и права, които много деца другаде нямат. Имат право на защита на личната им информация онлайн, право на сдружаване и протест. Дори има детски парламенти, в които се упражняват във взимане на решения.
Страхотна работа, деца!
За победителите и откривателите.
Интересно
Интересно ми е какъв старинен предмет е счупило четиригодишното дете в музея в Израел.