Но освен че има излаз на море, повече от половината от територията ѝ е заета от пустиня. Ако си представяш безкрайни златни пясъци като на Сахара, си далеч от истината. Защото сирийската пустиня е покрита с камъни и чакъл.
Но в Сирия има още равнини и планини. През нея преминава и една от най-древните реки в света – Ефрат. И до ден днешен повечето хора в страната живеят близо до брега на морето или в долината на река Ефрат.
Повечето хора в Сирия са араби и говорят на арабски език. Една малка част от тях са бедуини. Това е номадски народ, който отглежда животни и пътува из пустините на Близкия изток. Номадите са хора, които нямат постоянен дом, а се местят от място на място.
В Сирия живеят и други народи – кюрди, турци, арменци например. Повечето хора изповядват религията ислям, но има и християни.
Откакто свят светува
Но да се върнем пак в долината на река Ефрат, където започва всичко. И то преди около 4500 години, когато там живеят древни народи, които са оставили писмени следи. По тях можем да научим как са живели. Знаем например, че хората по тези земи са търгували с египтяните и месопотамските държави.Знаем и че Сирия е владяна от различни империи – от Вавилонската и Персийската преди новата ера, през Римската, после и от Арабския халифат и Османската империя.
Последната управлява в Сирия чак до 20. век. След Първата световна война Франция поема контрол над страната за 30 години. После сирийците постигат независимост и имат собствена държава.
Столицата на Сирия е Дамаск. Това е един от най-древните градове в света, защото е обитаван отпреди 2000 години преди новата ера.
В приказките от „Хиляда и една нощ” например можеш да попаднеш на истории за хитри търговци и неуморни пътешественици от Дамаск.
Градът е известен и със своята музика, особено с класическата арабска музика. Наричат го още "града на жасмина". На името на уханно цвете, което се използва като съставка в много парфюми.
Какво си похапват в Сирия
Кухнята на Сирия е средиземноморска. Изобилства от зеленчуци като патладжани, тиквички, лимони, подправки като чесън, мента и зехтин, а месото е предимно агнешко или овче. Може би си опитвал/а хумус, който се приготвя от нахут, или табуле – салата с много домати, мента и магданоз.
А ето и нещо любопитно: знаеш ли какво свързва Сирия с България през вековете?
Маслодайната роза, с която България днес е известна по целия свят, всъщност е дошла от Сирия. Другото ѝ име е роза дамасцена. То идва тъкмо от Дамаск, където е отглеждана от древността.
Аз усетих магията на тази ориенталска страна и тя ме завладя!
Хареса ми
Интересна статия за Дирия