Знаеш ли, че в някои части на България са казвали на Бъдни вечер "Детешка Коледа"? "Детешка" значи "Детска". Разбира се, всичко коледно е радост за децата, но освен това изразът значи, че Бъдни вечер е като малкото братче на Коледата, която е на другия ден. Неговите празненства са изпълнени със спокоен уют, с тихо очакване, с близост. А коледните – на 25-и – с по-енергична радост!
Думата "бъдни" прилича на "бъдеще". Според Библията на Бъдни вечер се очаква нещо, което още е в бъдещето – раждането на бебето Исус през нощта. И понеже раждането е скромно – в беден обор, не в дворец, – този празник не се празнува пищно. Той започва от скромното и мъничкото, но е изпълнен с надежда. По това време на годината и денят е като бебе – съвсем малък в прегръдките на нощта. Но вече расте! Също както нещата на трапезата набъбват при готвене – и оризът, и бобът, и ошавът...
Също както растеш и ти! Някога, когато хората имали огнища за дърва, било важно и да гледат как гори специалното коледно дръвче, бъдникът. Днес можем да се сгушим и да погледаме светлинките на лампичките.
И е хубаво да спрем за малко надпреварите, да сме спокойни и мирни, да споделим нещо с близките си, да им разкажем нещо, което е важно за нас, да ги изслушаме, да се гушнем, да си помислим мъничко за нещата, които са най-важни за нас. За да бъде наистина "свята нощ" като в песничката.
Е, разбира се, частта с подаръците също е мноооого приятна!
Но който е бързал за училище, за извънкласни дейности, за домашни, за всякакви задължения... ще усети как празничното притихване също е подарък. И то страхотен.
Кара ни да се замислим за традициите ни и семейството
Много хубава статия.
Хареса ми.
хубава статия