А „мяу-зей“?
Шегуваме се. Но не съвсем. Съвсем наскоро музеят на град Шанхай в Китай организира „Нощи в мяу-зея“. Това са специални вечери, в които посетителите могат да доведат котките си на изложбата „На върха на пирамидата, Цивилизацията на Древния Египет“.
Защо именно котките? Защото древните египтяни изпитвали особена почит към тях. Дори имали една богиня, Бастет, която често била изобразявана като котка. Така любителите на котки в града можели да се почувстват специални и да научат нещо за древната история на своите любимци.
„Нощите в мяу-зея“ били хит. Били продадени всички 200 котешки и 2000 човешки билети. Музеят положил усилия да се подготви. Повечето ценни предмети били зад витрина, а гостите били предупредени да държат котките си в специални раници и да не ги пускат. Освен това на етажа имало ветеринарен и човешки лекар, а също и хора от дружества за защита на животните. Имало и служители с мрежи и ръкавици, в случай че някоя котка избяга. Изгубени котки нямало, но някои все пак се наложило да бъдат ловени. И все пак директорът на музея смята, че си струвало!
Той мисли, че музеят е място за хората. А сега любителите на котки ще имат специална слабост към неговия музей. В самата изложба имало 800 предмета от различни периоди на Древния Египет. Някои били свързани с храм на Бастет - египетската богиня, която често била рисувана като котка.
„Египетските археолози откриха храм с много статуи на котки и много котешки мумии – казва заместник-директорът на музея. – Когато замисляхме изложбата, лесно се спряхме на котешката тема. И оттам ни дойде идеята за мяу-зейната нощ.“
„Нощите в мяу-зея“ вече са свършили, но изложбата още продължава. Не можем да прескочим до Шанхай, но можем да потърсим нещо за Древния Египет – например в книгата „Египтология“ или в „Митологичен атлас“.
А може и просто да се порадваме на домашната ни котка, която сякаш усеща, че предците ѝ са били божества. Я колко царствено гледа!