Понякога ни харесва да споделяме спомени, преживявания и начина си на живот. Друг път снимките и видеата са начин да покажем своите артистични или спортни заложби - например как свирим на китара, как правим номера със скейтборда или коленца с футболната топка.
Харесванията и коментарите на нашите приятели и съученици в чатовете или социалните мрежи ни карат да се чувстваме забелязани и важни. А когато получаваме одобрението на другите, това ни кара да се чувстваме по-уверени в себе си.
Но когато споделяме снимки в интернет, има и някои рискове, за които е добре да знаем. Да започнем от това, че веднъж публикувана, снимката започва да живее свой живот онлайн. Това означава, че нямаме контрол кой ще я види, вземе, промени или злоупотреби с нея.
Какви са рисковете?
Без да искаш, можеш да споделиш лична информация за себе си с непознати хора - снимките често могат да издадат на колко си години, къде се намираш в момента или къде живееш и учиш - например ако на тях си с училищната си униформа.
Ако имаш профил в някоя социална мрежа и той не е заключен (тоест всеки в интернет може да стигне до него, не само хората, които следваш и са ти приятели), то всеки може да види и да коментира това, което споделяш. Така можеш да получиш нежелани и дори обидни коментари и реакции. Може и да ти пишат непознати хора с лоши намерения.
Всяко видео или снимка, публикувани в интернет, могат лесно да бъде копирани или редактирани. Някой може дори да промени смисъла им. Тогава те могат да бъдат разбрани погрешно. Представи си, че снимаш свой приятел как прави глупав номер по време на парти за рожден ден. Решаваш да публикуваш видеото онлайн, защото е забавно. Само че някой го взима, премахва фона с декорациите от партито и вместо това го слага на фона на класната стая. Така излиза, че твоят приятел нарушава правилата в училище и може сериозно да загази.
Дори неща, които са публикувани „на шега“, могат сериозно да навредят на някого.
Когато гледаш снимки и клипчета на другите онлайн, имай предвид, че те също могат да са редактирани и различни от реалността. Например ако до теб достигне видео, в което някой съученик казва нешо лошо за теб, не бързай да се ядосваш. Видеото може да не отразява точно това, което той е казал или направил.
Какво можеш да направиш?
Помисли, преди да публикуваш – някои моменти можем да запазим само за себе си. Други можем да споделяме само с близки и приятели. Поискай разрешение, преди да споделиш снимки или видеа на други хора, особено ако са твои приятели. Не се сърди, ако някой ти откаже. Уважавай избора му.
Помисли как твоите действия биха се отразили на други деца – възпитано ли се държиш онлайн или оставяш обидни коментари за някого?
Ако се окажеш в ситуация, в която усещаш натиск да направиш нещо, което не искаш (например да изпратиш своя снимка или видео за някое онлайн предизвикателство) и ти е трудно да откажеш, поговори с някой възрастен, на когото имаш доверие. Заедно ще намерите по-добро решение.
Много поучителна!
Интересно е
Интересно.