Бащата на момчето се казва Алекс. Той споделя, че много се е стреснал при шума от трошенето. Малкото дете било не по-малко притеснено. Каква ужасна отговорност. Да знаеш, че си счупил нещо толкова старо!
Когато животът ти дава счупени съдове, направи здрави
Музеите взимат доста на сериозно хората с лоши намерения. Има глоби и наказания, ако искаш да откраднеш, счупиш или повредиш вещите в техните колекции, наречени още експонати. Затова таткото на детето се притеснил, че и тях ще ги накажат сериозно!
В музея “Хехт” все пак работят разумни хора. Ужасно е, че детето е счупило древен предмет, но е видимо, че не е било нарочно. Музеят признава, че не е имало защитно стъкло пред съда, понеже целта е била да се приканят посетителите по-близо до предметите. За съжаление, в случая е имало твърде голяма близост. Но това не е непоправимо.
Много древни обекти всъщност са били чупени многократно още преди да достигнат до днешните музеи. В Япония дори залепяли частите с лак, покрит със злато, за да се види точно къде е било счупването и че то не е фатално. Това се е превърнало в цяло изкуство, наречено кинцуги. Няма такава традиция за древните съдове в израелските музеи, но специалист по възстановяването, наречен реставратор, вече е събрал счупените части. Семейството на детето даже е поканено да дойде отново, за да види възстановения предмет. Този път са обещали много да внимават.
Музейните работници дори го поканили да им помогне да залепят древния съд!
Интересна статия ????