Същия месец 50 хиляди души протестираха срещу масовия туризъм на испанския остров Майорка. На техните табели пишеше: „Туристи, ние ви обичаме, когато не купувате нашата земя“. И още: „Вашият рай е нашият кошмар“.
Но не само испанците са гневни на туристите. Редица популярни места за туризъм в Европа като Венеция в Италия или Амстердам в Нидерландия въвеждат правила, за да ограничат тълпите посетители. А местните хора смятат, че туризмът отдавна е излязъл извън контрол.
Да вземем за пример Барселона. Хората, които живеят там, са около милион и половина, но всяка година посрещат около 13 млн. гости на града. За постоянните жители това означава повече задръствания, мръсни плажове, пренаселен градски транспорт, много шум и по-високи цени за всекидневните им разходи - от вечерята в ресторанта до наема на жилището им.
От друга страна, много от местните в Барселона работят в места, които обслужват милионите туристи. Например в хотели, заведения, музеи или паркове. Тоест тяхната заплата и добър живот зависят от туризма.
Но през последните десет-петнадесет години няколко фактора превърнаха туризма в свръхявление, което дойде до гуша дори на хората и местата, които се прехранват от туристи.
Появиха се самолетни компании, които предлагат евтини билети. Много повече хора могат да си позволят кратка екскурзия до градове като Барселона. Появиха се онлайн платформи за отдаване под наем на жилища за кратко време. Много хора предпочетоха да отдават свободни жилища на туристи за по няколко дни. Така могат да спечелят повече, отколкото ако в техния апартамент живее наемател, който ще е там постоянно.
Увеличиха се пътуванията с круизни кораби. Те са като хотели на вода. Огромни са, побират хиляди пътници и ги превозват от едно място до друго. Обикновено спират на пристанище в голям град. Това води до стотици хиляди еднодневни туристи, които изпълват улиците и местата за хранене и оставят след себе си купища боклук.
И не на последно място - появиха се социалните мрежи, където хората могат да се похвалят със селфи къде са били, какво са видели и какво са вечеряли. Това създава моди около определени места, които повличат още повече посетители.
За хората, които живеят там, всичко това разваля именно чара, който привлича туристите към тези места. Те протестират, че от масовия туризъм печелят само малцина, а работниците живеят по-зле. Настояват управниците да пазят по-добре природата и спокойствието в тези градове.
Какви мерки предприемат
Затова много популярни за туризъм градове решиха да въведат правила и такси, с които да намалят неприятните ефекти от масовия туризъм.
Италианският град Венеция въведе такса от 5 евро за хора, които идват на екскурзия само за един ден.
Барселона планира да забрани отдаването на жилища за кратко време. Остров Майорка ограничи продажбата на алкохол и забрани на туристите да пият по улиците.
Амстердам, столицата на Нидерландия и едно от най-натоварените пристанища в Европа, иска да забрани на круизните кораби да спират в града след 10 години. Сега там акостират около 190 круизни кораба годишно. Планът е до 2026 година те да са не повече от 100 на година. А до 2035 година - да ги забрани съвсем.
Освен че водят хиляди туристи, тези огромни кораби са и големи замърсители, защото се задвижват с цапащи горива като петрол.
Амстердам иска да ограничи броя на апартаментите, които се отдават за кратко ползване, и новото строителство на хотели.
Малко по-възпитано, моля
Има и градове като столицата на Дания, Копенхаген, които опитват различен подход. Те възнаграждават гостите, които се държат отговорно към града, който посещават. Какво означава това? Ако се придвижват с колело или пътуват с влак, вместо да вземат коли под наем, или се включват в почистването на града, получават отстъпки при музейни обиколки или безплатна храна.
Например Националната галерия на Дания провежда занимания за превръщането на пластмасовите отпадъци в произведения на изкуството. Сърф училището в Копенхаген предлага безплатен обяд на сърфистите, които участват в 30-минутно почистване на плажа след курса си по сърф.
Идеята на организаторите е туризмът да се превърне от бреме в сила за положителна промяна. Да накарат и туристите да се замислят какъв ефект имат върху дадено място - дали отиват заради едната снимка за Инстаграм, или могат да допринесат по някакъв начин мястото да си остане хубаво за всички.
Копенхаген се надява със своя пример да вдъхнови и други градове да покажат на туристите как да бъдат по-възпитани и добри гости.
Много полезна статия