Вече знаеш, че 2024 година е специална. На много места по света хората гласуват как да се управляват техните страни. През изминалата седмица имаше избори във Великобритания и във Франция. Спечелиха партии, които защитават леви политики. (Какво означават ляво и дясно в политиката - припомни си тук.)
И двете страни са големи и важни в международната политика. Франция е една от водещите държави във вземането на решения в ЕС. Великобритания не е част от Европейския съюз, но е част от НАТО и страните, които подкрепят Украйна да се защитава от Русия.
И двете страни са големи и важни в международната политика. Франция е една от водещите държави във вземането на решения в ЕС. Великобритания не е част от Европейския съюз, но е част от НАТО и страните, които подкрепят Украйна да се защитава от Русия.
Великобритания: забележителна победа на Лейбъристката партия
Изборите във Великобритания донесоха голяма промяна. Там има две основни партии - Лейбъристката и Консервативната. И двете имат дълга история - и противоположни идеи как трябва да се развива страната им. През последните 14 години управляваха консерваторите. А сега спечели Лейбъристката - и то с голяма преднина.Тя е създадена като партия на работниците. Бори се за повече социална справедливост - за повече справедливост за всички. Консервативната партия държи на традициите, като властта на краля и на Църквата, и подкрепя бизнеса и предприемачеството. Сред нейните лидери са били исторически фигури като Уинстън Чърчил и Маргарет Тачър.
Сега Лейбъристката партия получи мнозинство в парламента. Това означава, че няма да има нужда от подкрепата на друга партия, за да управлява. Новият министър-председател на Великобритания е лидерът на Лейбъристката партия Киър Стармър. Той произхожда от семейство на работници. И е първият от рода си, учил в университет! Преди да стане политик, Киър Стармър е бил адвокат по човешки права.
На новото правителство във Великобритания няма да му е никак лесно. Икономиката на страната не е в добра форма. Много хора смятат, че всичко е твърде скъпо, и трудно си плащат сметките.
Франция: изненада без яснота кой ще управлява
Изборите във Франция бяха спечелени от съюз от леви партии на име “Новият народен фронт”. На второ място е алиансът “Заедно” на сегашния президент Еманюел Макрон. А трета е крайнодясната партия на Марин льо Пен “Национален сбор”. Нито една от трите групи не спечели достатъчно гласове, за да управлява сама. Значи трябва трите формации да се разберат как да управляват страната. Това обаче няма да е лесно, защото те имат съвсем различни идеи!Изборите бяха извънредни за Франция. Както помниш, през юни имаше избори за Европейски парламент. Тогава спечели крайнодясната партия "Народен сбор".
Президентът Макрон загуби и реши, че ще бъде по-честно да насрочи и избори за национален парламент.
Във Франция такива избори се провеждат на два пъти, две поредни недели. Първия път отново спечели "Народен сбор". Само седмица по-късно обаче те останаха на трето място. На първо беше "Нов народен фронт". Той се състои от няколко партии, които се обединиха, за да победят.
САЩ: Дебатът между Джо Байдън и Доналд Тръмп
В САЩ през ноември предстоят избори за президент. В политическата система на страната има две основни партии - Демократическата и Републиканската. Основните кандидати за президент са сегашният американски президент Джо Байдън (от Демократическата партия) и бившият американски президент Доналд Тръмп (от Републиканската партия).
В края на юни двамата се изправиха в първия си дебат преди изборите.
Представянето на президента Байдън засили притесненията, че той може да е твърде възрастен да управлява страната още 4 години. По време на дебата имаше моменти, в които му беше трудно да завърши мисълта си. Правеше дълги паузи в речта си и не успяваше да отговори бързо на атаките на своя опонент.
Джо Байдън е на 81 години и вече е най-възрастният президент в историята на страната.
След дебата той беше защитен от своите колеги демократи. Те казаха, че е имал лош момент, но това няма да му попречи да бъде добър президент. Но има и критици, които казват, че той трябва да убеди американците, че има енергията да поеме тази отговорна позиция.
САЩ е голяма и силна държава, с икономика, която има огромно влияние по целия свят. А работата на американския президент често включва решаване на световни кризи 24 часа в денонощието.
Тази статия май е за по-големи от мен. Не разбрах всичко.