
Ама как така? Нали днес е Бъдни вечер?
Ами така. Повечето народни празници имат много имена. Самата Коледа може да се нарича различно - някъде например я наричат Божич. Защо? Защото се е родил Божият син. Тоест празнува се раждането на едно бебе!
А Бъдни вечер може да бъде Мали Божич, но също и Крачун, Неядка (защото не се яде месо), Малка Коледа... и да, Детешка Коледа. Тоест детска.
Защо има много имена?
Ами защото народните традиции не са едни и същи в цялата страна. За да стане нещо традиция, трябва някой да започне да го прави, а другите да видят, да им хареса и да почнат да го повтарят.Например във вашия клас може да имате обичай да изрисувате дъската с коледни картинки за последния учебен ден за годината. Другите класове може да видят от теб и също да започнат да го правят. Ако това се повтаря всяка година, ще стане обичай за твоето училище. В други училища обаче може да има други коледни традиции и обичаи. Например на коледните тържества в класната стая задължително да се разместват чиновете и да има танци.
В този случай обичаите се разпространяват както едно време - когато другите виждат и повтарят. Сега има и други начини да видят - например ако от телевизията снимат вашата коледна дъска, този обичай може да се разпространи из цялата страна. Но по-старите обичаи са започнали преди телевизията, преди радиото, преди вестниците. Затова и не са едни и същи. Сега, когато има медии, до нас обикновено достига само един вариант.
Най-популярните традиции
Ти сигурно ги знаеш. Трапезата на Бъдни вечер е с нечетен брой постни ястия. Обикновено има неща като боб, сарми с ориз, жито - това са храни, които набъбват при готвене. Знаеш ли защо? Защото Бъдни вечер е веднага след най-малкия ден в годината. Оттук нататък денят започва да набъбва, да расте. Все едно слънцето е бебе и пораства! А хората от стари времена говорели за "млада Бога" и "младо слънце".Има и погача. Всъщност по някои села са се правели по три погачи - едната с кръст и цветя, в нея се е слагала парата. В Западна България стопанките слагали вътре и други неща, например сламка и пр. По тях гадаели за бъдещето. Втората питка била за плодородие. Тогава хората отглеждали много животни и селскостопански растения - и от тях зависело дали годината ще е охолна. Затова на втората погача слагали фигурки на овце, на крави, на кокошки, на грозде... От какво се правят? От брашно и вода. Не се слага мая, за да запазят формата си. Можеш да помолиш родителите си да ти дадат малко такова тесто, за да направиш ти подобна украса.
Третия вид погача я правели девойките за женене. Нали през нощта щели да дойдат коледари! Коледарите били само мъже, ходели от къща на къща и пеели. Сред тях можело да има и някого, когото девойката харесва... Затова тези погачи били много красиви - тестото се виело като плитка.
А през деня преди Бъдни вечер пък обикаляли деца коледарчета. Нали е Детешка Коледа! Те просто питали стопаните дали са готови за празника, а стопаните им подарявали разни вкусни неща за ядене. Малко като "лакомство" без "пакост"! Преди това вдигали над главите им сито, пълно с жито, и ги поръсвали леко.
Има и всякакви други обичаи! Много са свързани със специалното коледно дърво бъдник - но това е трудно да се повтори, ако нямаш камина. Може обаче да се опита коледното гадаене - например всеки човек да счупи по един орех. Ако ядката е здрава, и човекът ще бъде здрав. В други села пък гадаели кои месеци ще са дъждовни. Слагали 12 люспи лук и ги наричали на съответните месеци. Във всяка сипвали по малко сол. Която люспа се навлажни - този месец ще е дъждовен!
Твоя собствена традиция за Бъдни вечер
Обичаите и традициите са интересни, но нищо не ти пречи и ти да въведеш нова традиция за Бъдни вечер. Например можеш да измислиш нов коледен танц. Колкото по-смешен, толкова по-добре!Или да опиташ нашата коледна традиция - вечерта, след като всички са си похапнали сладко-сладко, всеки да почете на глас една страница от любима книга. Така близките ти могат да споделят нещо хубаво, а атмосферата е безкрайно уютна и празнична. Опитай!
Интересна статия.
Колко е хубаво да бъдеш със семейството си.