Разработваме сложни компютърни игри, но не знаем как да се справим с конфликт в ежедневието. Програмираме уеб приложение, но не умеем да утешим приятел в труден момент. Успешно управляваме социални мрежи, но се затрудняваме да изразим собствените си чувства...
Във време на бърз технологичен напредък, когато вниманието е съсредоточено върху STEM образованието, равновесието между технологиите и хуманитарните дисциплини е ключово за формирането на пълноценни личности, подготвени за комплексния свят, и запазването на духовното здраве на обществото. Модерното технологично образование трябва да е подкрепено от солидни знания за човека, историята, културата, изкуството.
С навлизането на изкуствения интелект се създават нови структури, с които предизвикателствата пред морала са още по-големи. Технократите могат да бъдат опасни, ако действат без визионерство и разбиране за човешките специфики. Хората, които дават размах на технологиите, трябва да имат морална отговорност за човечеството. Колкото повече напредва развитието на дигитализацията, толкова по-важно е да има четящи и осъзнати хора, четящи дигитални създатели, които да са неин коректив.
Защо хуманитарното знание е ключово важно точно днес?
Хуманитарните науки обогатяват разбирането за човека и неговото историческо и културно развитие. В свят, доминиран от изкуствен интелект и автоматизация, са необходими четящи хора, които познават развитието на човешките общества. Именно те играят роля на балансиращ фактор, като внасят морал и етика в решенията за технологичните иновации.
Способността на децата да боравят с идеи, да долавят нюансите, да имат морални опори идва с натрупвания, които започват от най-ранна възраст и продължават през целия живот. При подготовката на децата за бъдещи отговорни роли в обществото, насочването им към науките и технологиите трябва да върви ръка за ръка и с четенето и хуманитарното образование - а не да се поставя в опозицията или-или.
Хуманитарните знания развиват моралния компас и чувствителността на децата и им помагат да виждат света в по-широк спектър от черно и бяло. Тези знания и умения са основа за толерантността, за разбирането и приемането на различни гледни точки, база за разпознаване и работа с разнообразни идеи. Така в бъдеще те ще се справят с морални и етични въпроси, които често се срещат в сложния съвременен свят, и ще могат да взимат разумни и хуманни решения.
А когато става дума за малки деца – пътят към това познание минава през художествената литература.
Книгите помагат на децата да разберат човешкия опит
Художествената литература е мощен инструмент в ръцете на родители и учители, когато става въпрос за формирането на емоционално интелигентни, широко скроени и морално осъзнати млади хора.
За децата художествената литература е пътят към разбирането на човешкия опит и света на идеите. Книгите разширяват хоризонтите и мирогледа - чрез разнообразни истории те пътуват в различни времена и култури, срещат разнообразни идеи и начини на живот, което ги прави по-отворени и подготвени да разбират многообразието на света. Четенето показва на децата в достъпна форма как различните човешки емоции влияят на нашите действия и взаимоотношения. Художествената литература стимулира въображението и творческите способности на децата, като ги окуражава да мислят извън установените рамки.
Това е и мисията на Книговище – да стимулира децата да четат повече, да четат с разбиране и да обичат книгите.
В крайна сметка образованието, което съчетава технологичните умения с богатството на хуманитарните знания, оформя бъдещето, в което технологията служи на човечеството, а не обратно.
Автор: Книговище
#ЗаЧетенето
#УменияНаБъдещето
Снимка: freepik